Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Opolski Dąb Bartek / JK - OP812R
Z serii "Opolskie Pomniki Przyrody" 2
Owner: jelonek
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 193 m. ASL.
 Region: Poland > opolskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-04-2014
Date created: 26-04-2014
Date published: 26-04-2014
Last modification: 24-02-2019
94x Found
1x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
82 visitors
68 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

OPOLSKI DĄB BARTEK

 

 

    Co za monstrum!! "W sąsiedztwie Jeziora Dużego, przy szosie z Turawy do Dobrodzienia rośnie majestatyczny dąb bezszypułkowy, objęty ochroną jako pomnik przyrody. Jest to najstarszy i najokazalszy okaz tego gatunku w Polsce!

Jego obwód wynosi 562 cm, a jego wiek szacuje się na ponad 390 lat. Zanim powstało Jezioro Duże, ten najstarszy dąb rósł w sąsiedztwie koryta Małej Panwi i otoczony był bagnami i starorzeczami.

     Miejsce to znane było okolicznym mieszkańcom z licznych podań. Według jednego z nich pod tym dębem utopiła się młoda hrabianka, która zakochała się bez pamięci w biednym parobku. A stało się to po tym, jak jej ojciec, właściciel pałacu w Turawie, dowiedział się o tym związku i wysłał chłopca do pracy na Górny Śląsk, skąd pochodziła ta szlachecka rodzina.

Święte drzewo

     Dąb bezszypułkowy występuje w Europie aż po Azję Mniejszą. W naszym kraju jest rzadziej spotykany od dębu szypułkowego, od którego różni się m.in. brakiem szypułek, czyli krótkich łodyżek na żołędziach. Posiada również bardziej miękkie i lżejsze drewno w porównaniu z dębem szypułkowym.

Stare okazy dębów od dawien dawna uważane były za święte. U większości pierwotnych ludów dąb uważano za drzewo kultu, które było poświęcone bogom. Stanowiły symbol siły, długowieczności, szlachetności. Wieńcami z liści dębu nagradzano zwycięskich wodzów. W starożytnej Grecji i Rzymie drzewo to poświęcano Zeusowi lub Jowiszowi. U Germanów przynależało do Donora - boga burz i piorunów.

Wiązało się z nimi również wiele zabobonów, m.in. zaklinanie chorób, przepowiadanie pogody, urodzajów.

Walory lecznicze dębów

Kora dębu, która zawiera do 20 proc. garbników, oraz w mniejszym stopniu liście i żołędzie od dawna stosowane były jako leki. Żyjący w I w. n.e. grecki lekarz Dioskorydes pisał, że całe drzewo ma działanie ściągające, a odwary zalecał cierpiącym na żołądek i krwawą biegunkę. Odwary z kory zmieszane z mlekiem zalecał przy zatruciach. Dioskorydes uważny jest za ojca europejskiej farmakognozji, czyli nauki o surowcach roślinnych i sposobach ich wykorzystania w lecznictwie.

     W średniowieczu zastosowanie lecznicze dębu uległo znacznemu rozszerzeniu, zalecano go zwłaszcza do kąpieli przy chorobach skóry.

Ks. Sebastian Kneipp, znany XIX-wieczny wodolecznik z Niemiec, zalecał korę dębu na wiele dolegliwości, o której pisał m.in.: "herbata z kory dębowej działa jak żywica, wzmacniając wewnętrzne naczynia".

     Obecnie w lecznictwie surowiec ten jest zalecany głównie do okładów na odmrożenia, oparzenia, egzemy i krwawiące rany oraz do płukania jamy ustnej i gardła.

Liście dębu stosowane są w przetwórstwie spożywczym i gospodarstwie domowym do kiszenia ogórków. Jeden liść tuż przy ściance słoika powoduje nie tylko znaczne podniesienie walorów smakowych ogórków, ale również podnosi walory estetyczne samego naczynia.

Z młodych żołędzi z kolei w niektórych krajach sporządzano namiastkę kawy. Kora dębu od dawna używana jest również w garbarstwie."/żródło: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35107,6948793,Dab_turawski__nasz_390_latek.html
 
 
 
Skrzynka:
Mały klipsiak ukryty w gumisiowo-smerfny sposób. Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Będąc na kordach, stojąc przed dębem (twarzą do drzewa), obieramy azymut ok. 270 stopni i robimy w te stronę 15 kroków. Szukamy kesza.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 94x Not found 1x Note 0x All entries