Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Opolski Dąb Bartek / JK - OP812R
Z serii "Opolskie Pomniki Przyrody" 2
Właściciel: jelonek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-04-2014
Data utworzenia: 26-04-2014
Data opublikowania: 26-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 24-02-2019
94x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
82 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPOLSKI DĄB BARTEK

 

 

    Co za monstrum!! "W sąsiedztwie Jeziora Dużego, przy szosie z Turawy do Dobrodzienia rośnie majestatyczny dąb bezszypułkowy, objęty ochroną jako pomnik przyrody. Jest to najstarszy i najokazalszy okaz tego gatunku w Polsce!

Jego obwód wynosi 562 cm, a jego wiek szacuje się na ponad 390 lat. Zanim powstało Jezioro Duże, ten najstarszy dąb rósł w sąsiedztwie koryta Małej Panwi i otoczony był bagnami i starorzeczami.

     Miejsce to znane było okolicznym mieszkańcom z licznych podań. Według jednego z nich pod tym dębem utopiła się młoda hrabianka, która zakochała się bez pamięci w biednym parobku. A stało się to po tym, jak jej ojciec, właściciel pałacu w Turawie, dowiedział się o tym związku i wysłał chłopca do pracy na Górny Śląsk, skąd pochodziła ta szlachecka rodzina.

Święte drzewo

     Dąb bezszypułkowy występuje w Europie aż po Azję Mniejszą. W naszym kraju jest rzadziej spotykany od dębu szypułkowego, od którego różni się m.in. brakiem szypułek, czyli krótkich łodyżek na żołędziach. Posiada również bardziej miękkie i lżejsze drewno w porównaniu z dębem szypułkowym.

Stare okazy dębów od dawien dawna uważane były za święte. U większości pierwotnych ludów dąb uważano za drzewo kultu, które było poświęcone bogom. Stanowiły symbol siły, długowieczności, szlachetności. Wieńcami z liści dębu nagradzano zwycięskich wodzów. W starożytnej Grecji i Rzymie drzewo to poświęcano Zeusowi lub Jowiszowi. U Germanów przynależało do Donora - boga burz i piorunów.

Wiązało się z nimi również wiele zabobonów, m.in. zaklinanie chorób, przepowiadanie pogody, urodzajów.

Walory lecznicze dębów

Kora dębu, która zawiera do 20 proc. garbników, oraz w mniejszym stopniu liście i żołędzie od dawna stosowane były jako leki. Żyjący w I w. n.e. grecki lekarz Dioskorydes pisał, że całe drzewo ma działanie ściągające, a odwary zalecał cierpiącym na żołądek i krwawą biegunkę. Odwary z kory zmieszane z mlekiem zalecał przy zatruciach. Dioskorydes uważny jest za ojca europejskiej farmakognozji, czyli nauki o surowcach roślinnych i sposobach ich wykorzystania w lecznictwie.

     W średniowieczu zastosowanie lecznicze dębu uległo znacznemu rozszerzeniu, zalecano go zwłaszcza do kąpieli przy chorobach skóry.

Ks. Sebastian Kneipp, znany XIX-wieczny wodolecznik z Niemiec, zalecał korę dębu na wiele dolegliwości, o której pisał m.in.: "herbata z kory dębowej działa jak żywica, wzmacniając wewnętrzne naczynia".

     Obecnie w lecznictwie surowiec ten jest zalecany głównie do okładów na odmrożenia, oparzenia, egzemy i krwawiące rany oraz do płukania jamy ustnej i gardła.

Liście dębu stosowane są w przetwórstwie spożywczym i gospodarstwie domowym do kiszenia ogórków. Jeden liść tuż przy ściance słoika powoduje nie tylko znaczne podniesienie walorów smakowych ogórków, ale również podnosi walory estetyczne samego naczynia.

Z młodych żołędzi z kolei w niektórych krajach sporządzano namiastkę kawy. Kora dębu od dawna używana jest również w garbarstwie."/żródło: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35107,6948793,Dab_turawski__nasz_390_latek.html
 
 
 
Skrzynka:
Mały klipsiak ukryty w gumisiowo-smerfny sposób. Kordy nie wskazują miejsca ukrycia. Będąc na kordach, stojąc przed dębem (twarzą do drzewa), obieramy azymut ok. 270 stopni i robimy w te stronę 15 kroków. Szukamy kesza.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 94x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy