Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#5(SK) KATOWICKI SPODEK - OP80LW
"Strefa Kultury" - sportowo.
Właściciel: Aga.pl
Założyciel: atena.pl
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 262 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 13-04-2014
Data utworzenia: 13-04-2014
Data opublikowania: 13-04-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-03-2019
132x znaleziona
7x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 7 obserwatorów
103 odwiedzających
84 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzyneczkę pokazująca katowicki Spodek była tutaj założona przez team OrmiGroup, którą od nich adoptowałam. Podczas prowadzonych prac remontowych była niedostępna, aż zdążyła się zarchiwizować. Mając inny pomysł postanowiłam założyć nowego kesza ale pozwolę sobie wkleić fragmenty oryginalnego opisu.

Kolejnym modernistycznym kwiatuszkiem, a dodatkowo punktem rozpoznawczym Katowic - jest Spodek. Gdzie on stoi nie trzeba nikomu wyjaśniać. Idea zbudowania hali powstała w Stalinogrodzie w 1955r. Budynek miał stanąć na obrzeżach miasta (WPKiW) ale ostatecznie postawili halę na terenie o wysokiej kategorii szkód górniczych, na którym stała niegdyś hałda hutnicza. Spodek zaprojektowało dwóch architektów - Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski wg projektu Wacława Zalewskiego. Jest to element szczególnie zwracający na siebie uwagę, gdyż ów projekt był jednym z pierwszych na skalę światową zrealizowanych w koncepcji tensegrity (wynalazek ustroju konstrukcyjnego, w którym następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych). Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe.
Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1964 roku, a oddanie hali nastąpiło w 1971r. Koszt budowy wyniósł 800mln zł, 4 razy więcej niż na ten cel przeznaczono. Charakterystyczny wygląd Spodka (ufo) miał na celu połączenie w nim funkcji hali sportowej oraz hali widowiskowej, z których obie posiadają odmienne schematy usytuowania areny. Kubatura całego obiektu wynosi 338 732 m3, powierzchnia użytkowa to 29 473 m2. Widownia może pomieścić 11 500 widzów.
  W 2009 Spodek poddano modernizacji, której koszt wyniósł 70 mln zł, zamontowano wtedy system klimatyzacyjny, powiększono widownię, zamontowano nowoczesne oświetlenie oraz telebimy.
W Spodku organizowane są m.in: mecze siatkówki, koszykówki, hokeja, koncerty muzyczne, imprezy okolicznościowe, przedstawienia cyrkowe oraz teatralne, imprezy targowe, w tym imprezy cykliczne: międzynarodowa wystawa psów rasowych, Festiwal Piosenki Szantowej TRATWA, Mayday Festiwal, Metalmania, Metal Hammer Festival, Mystic Festival, Festiwal Odjazdy, Rawa Blues Festiwal, Śląski Festiwal Fryzjersko-Kosmetyczny.
  
SERWIS 17/03/2019:
Zmienione miejsce i rodzaj maskowania. Skrzyneczka to mikrus magnetyczny na kordach.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i bez mojej zgody nie mogą być kopiowane ani upubliczniane.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.