Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Krasieninie - OP80A7
pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana
Właściciel: green team
Założyciel: Andrzejj
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 191 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-03-2014
Data utworzenia: 31-03-2014
Data opublikowania: 31-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 31-03-2014
29x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
37 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsze wzmianki na temat parafii pochodzą z drugiej połowy XV wieku. W 1460 r. Jakub Koniński nadał nowo erygowanej parafii w Krasieninie 3 łany miary lubelskiej, staw na końcu wsi, łąki pod lasem, karczmę, 2 zagrodników, 50 grzywien dziesięciny z ról folwarcznych w Jakubowicach i Krasieninie. Jednocześnie zobowiązał się, że własnym kosztem zbuduje kościół, plebanię, zakupi księgi i sprzęty liturgiczne. Tak też się stało. W latach 1470-80 został wzniesiony drewniany kościół pw. Św. Sebastiana. W okresie reformacji, w drugiej połowie XVI w. świątynia przez jakiś czas znajdowała się w rękach kalwinów.

Obecny kościół pw. Narodzenia NMP i św. Sebastiana został wzniesiony w latach 1635-1653 z fundacji Marianny Michałowskiej. Kościół zniszczony był przez wojska szwedzkie, następnie remontowany i konsekrowany w 1745 r. przez bp. M. Kunickiego. Jest to obiekt murowany z cegły, jednonawowy, późnorenesansowy. Przy prezbiterium z jednej strony znajduje się zakrystia, nad nią skarbiec, z drugiej strony jest kaplica otwarta do nawy arkadą, od frontu wieża z głównym wejściem w przyziemiu. W kościele znajduje się 6 ołtarzy: w prezbiterium główny, drewniany na podmurowaniu barokowy, przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce oraz dwa ołtarze boczne wczesnobarokowe, z lewej strony obraz św. Antoniego, z prawej św. Sebastiana. W nawie po lewej stronie znajduje się ołtarz z obrazem św. Urszuli, po prawej stronie z obrazem św. Józefa – obydwa rokokowe. W kaplicy mieści się ołtarz rokokowy z obrazem bł. ks. Władysława Gorala. Nawa i prezbiterium nakryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami pokrytym dekoracją stiukową typu „lubelsko-kaliskiego”. W kruchcie sklepienie kolebkowo-krzyżowe, w kaplicy kopuła na żagielkach, w zakrystii kopuła płaska, w skarbcu sklepienie klasztorne. Na chórze muzycznym znajdują się ograny 6-głosowe. Chrzcielnica rokokowa.
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica (XXw.) w stylu ludowym, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej, oszalowana, nakryta daszkiem brogowym pod blachą, posiada 3 dzwony.
Kościół był wielokrotnie remontowany. Kolejne remonty przeprowadzane były m.in. w latach 1931-36, 1966 (wnętrze), 1974 (elewacje). W 2009-2010r. wymieniono podłoże posadzkowe, wykonano ogrzewanie posadzkowe, położono nową granitową posadzkę. Wykonano nowa ambonkę, świecznik z białego marmuru i ołtarz.
Pod koniec XIX wieku parafia Krasienin należała do dekanatu lubartowskiego i skupiała 773 wiernych. Od 1948 r. należy do dekanatu garbowskiego, liczy 2315 wiernych. Z parafii pochodził bp Władysław Goral, sufrafgan lubelski, zamęczony w Oranienburgu.
Miejscowości wchodzące w skład parafii:
Kawka, Krasienin kolonia, Krasienin wieś, Majdan Krasieniński, Osówka, Pryszczowa Góra, Smugi, Stoczek kolonia, Stoczek wieś, Wola Krasienińska kolonia, Wola Krasienińska wieś, Wólka Krasienińska

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół
Wpisy do logu: znaleziona 29x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria