Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Piaskower Bejt Midrasz - OP8065
Żydzi na Podlasiu
Właściciel: Zuber
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-03-2014
Data utworzenia: 29-03-2014
Data opublikowania: 29-03-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 19-12-2020
168x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 11 obserwatorów
213 odwiedzających
130 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
80 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aki., Astro, baloniarz, Blondi, Błękitna Team, Bober i Surykatka, bromat, coosiek, Czarodziej, Ćwir, dawidnd, Dombie, Don Vito, Dudek2, Gacekk, geofitness147, GeoLog81, harpus, hratli , Ijon Tichy , inkub7, izeq, Jacek.T, JAsiek., josza79, Juhu, Kapslo-Men, kasia_tomek, Kierownik_Kuli_Ziemskiej, kojoty, konstancik, krcr, Krystek, KRZYŚ., LadyMoon, Machinatozaur, Maciek_B, madula05, makotka, mały kolo, Marcin., MariaRozalia, Mario&Monia, metallo, michoo8, mieszko, mietek1610, mimi, misiek, MiszkaWu, MPG, My_Key, neetaa, Nefryt+, Nickiel, p_nowik, palinq, Pan Jaga, Pawel brasia, Pawello, Phoebe, Piotr the Keszer, polcia&szymaneq, Posejdon, Psikiszek, Qbacki, rzeczyc, SkrzatND, soolash, szabla, Św.Dominika, telefonalarmowy, Tisia, tomaszg, Victor+, wallson, Werrona, Wrzos, yeti1978, ygrek
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Niewiele zostało w Białymstoku tak namacalnych śladów tutejszych Żydów, jak synagogi czy domy modlitwy. Jednym z niewielu takich śladów, jest Synagoga Piaskower w dzisiejszej dzielnicy Piaski.

 

 Wzniesiona została murowana w latach 1891-93, na miejscu starszej, drewnianej bóżnicy z 1820 r., rozebranej przed 1890 r. Powstała z inicjatywy Icchoka i Alme Jaczmieników, Kaltuna, Małkiego, Daniela Ostryńskiego, Jerusza Rozenthala, Oliezera Słobockiego, Cwi Wilsztyka, Mojsze Wilmara i Cwi Zew Mazewicza. Znajdowała się w niej także szkoła religijna Talmud Tora.

 

 II wojna światowa przyniosła bryle budynku zdecydowanie mniej zniszczeń, niż innym domom modlitwy w mieście. Fakt ten wpłynął na to, że to właśnie tu skupiło się powojenne życie Żydów białostockich do 1968 roku. Dlaczego, akurat do 1968? To akurat zupełnie inna kwestia… W latach późniejszych zaczął podupadać, a kresem niszczenia był pożar w 1989 roku. Kilka lat później, w roku 1995, przy okazji budowy nowego wieżowca w Białymstoku, doczekały się zgliszcza starej synagogi należnej jej odbudowy. Obecnie mieści się w nim m.in. Fundacja im. L. Zamenhoffa. Mimo, że obecna bryła budynku nie jest w stu procentach wierna oryginałowi, miejsce to wiele mówi o historii tego miasta i tej dzielnicy.

 

 

 

Co do samego kesza, to jest to mikromagnetyk na kordach. W środku dziesięć numerowanych certyfikatów. Więcej nie weszło :)

 

 Pamiętajcie jedynie o obserwatorach dookoła i możliwym zasięgu kamery. To miejsce, jak każde inne tak mocno związane z historią Żydów w Białymstoku, jest wbrew pozorom dość skutecznie obserwowane. Nie dajmy powodów, by to nas obserwowano. Przepraszam za podkreślenie, ale muszę:

 

 Najpierw zobacz kesza, potem go podejmij. Nie macaj na ślepo, bo jak się przyjrzysz, to i tak go wypatrzysz.

 

 

Geokret

Geokret  Żuk - Całkowity dystans: 514 km

Obrazki/zdjęcia
prawie spojler
Wpisy do logu: znaleziona 168x nieznaleziona 3x komentarz 2x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia