Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pałac Izraela Poznańskiego - OP7F71
Eigenaar: Victor+
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 205 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Tijd: n/b    Lengte: 0.50 km
Geplaatst op: 29-06-2014
Gemaakt op: 15-03-2014
Gepubliceerd op: 29-06-2014
Laatste verandering: 12-02-2022
124x Gevonden
9x Niet gevonden
5 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
69 x Bekeken
107 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
8 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: atena.pl, kaszel3, KillDarney, Reila, TSW, unieski, winterhawk, Zyfika
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

W pierwotnej wersji skrzynka przedstawiała pomnik Aleksandra Kamińskiego, znajdujący się kilka metrów dalej. Ze względu na wzmożone zaginięcia skrzynki postanowiłem zmienić maskowanie oraz obiekt, który będzie przedstawiała skrzynka. 

Rzeczą niemożliwą jest, żeby najatrakcyjniejszy budynek w Łodzi nie był okeszowany. Niżej przedstawię jego skróconą historię. Dla zainteresowanych dorzucam link: 1


 

OPIS MIEJSCA:

Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, nazywany "łódzkim Luwrem", to największa rezydencja fabrykancka w Polsce i niezwykle ciekawe miejsce na mapie Łodzi. Neobarokowa budowla zajmuje cały narożnik ulic Zachodniej i Ogrodowej, przy której wznoszą się potężne mury dawnej fabryki Poznańskiego (dziś największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura) i robotnicze domy. 

Eklektyczny pałac powstawał w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku, a autorami kolejnych projektów byli Juliusz Jung, Hilary Majewski, Dawid Rosenthal, Adolf Zeligson. Pałac krótko służył rodzinie Poznańskich, zresztą sam fundator zmarł przed ukończeniem budowy. W okresie międzywojennym gmach przebudowano, mieściły się tam urzędy. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku uznano obiekt za cenny zabytek. Dziś mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi, odbywają się bale i imprezy artystyczne.

Zabytkowa, secesyjna klatka schodowa prowadzi wprost do ogromnej jadalni, saloników i sali balowej, gdzie zachowały się ścienne malowidła, witraże, sztukaterie i kominki. Zwiedzając zadziwiające bogactwem i dekoracyjnością wnętrza, można zapoznać się z historią i kulturą XIX-wiecznej Łodzi, poznać fenomen wielokulturowej i wielowyznaniowej metropolii przemysłowej. Stała wystawa "Panteon Wielkich Łodzian" przybliża sylwetki znamienitych artystów związanych z miastem: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Artura Dedeciusa, a także Artura Rubinsteina i Aleksandra Tansmana. W zadbanym, przypałacowym ogrodzie warto zobaczyć galerię współczesnych rzeźb.

 


 

O SKRZYNCE:

Skrzynka ukryta na współrzędnych, które to spisałem z mapy v3. Pojemnik rozmiaru mikro w maskowaniu z elementów jakich na kordach znajdziecie najwięcej ;). Zawiera logbook bez ołówka.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien