Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół w Złocieńcu - OP7DE0
Kościół Wniebowzięcia NMP
Właściciel: Geogosia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 28-02-2014
Data utworzenia: 28-02-2014
Data opublikowania: 28-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 01-05-2016
34x znaleziona
3x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
0 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Opis miejsca:

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złocieńcu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Złocieńcu. Należy do dekanatu Drawsko Pomorskie. Mieści się przy ulicy Bohaterów Warszawy.

Świątynia została wybudowana zapewne w XV wieku w tak zwanym stylu zakonnego gotyku. W 1529 roku wieża została pokryta dachem z miedzi. W połowie XVI wieku kościół otrzymał organy. Gdy na Pomorzu nastała reformacja, świątynię przejęli luteranie. W 1658 roku w czasie pożaru, zostało zniszczenie gotyckie sklepienie wewnątrz świątyni, nie zostało ono już nigdy odbudowane. W latach 1847 – 1849 budowla została zmodernizowana, ale zostały przez te prace zniszczone historyczne detale i pamiątki. Frontowa część wieży została obmurowana gładką, nieefektowną ścianą, zostały usunięte zewnętrzne przypory, a we wszystkich oknach zostały usunięte gotyckie łuki. Szarym tynkiem został przykryty wspaniały kamień klasztorny. W 1879 roku zostały usunięte ruiny starej wieży kościelnej i została wybudowana nowa w stylu neogotyckim z zegarem. W latach 1936 – 1937 budowla została wyremontowana. Prace były skupione na wieżę. Zostały usunięte narożne wieżyczki, znajdujące się na wysokości zegara. Cztery mieszczące się wzdłuż wieży przypory zostały zakończone na wysokości zegara przez trywialne, płaskie daszki. Dolna krawędź wieży została wyrównana, przez co straciła dawną formę. Dawniej smukła, lekka wieża miała teraz kształt masywny i przysadzisty. Zostało odnowione również wnętrze budowli. Ściany na kolor błękitny zostały pomalowane oraz zostały dodane piękne matowo - złote elementy na stropie - nad chórem i amboną przez szczecińskiego malarza obiektów sakralnych Hoffmana. Posadzka została pokryta klinkierem produkowanym w cegielniach w ówczesnym Falkenburgu. W marcu 1937 roku została poświęcona odnowiona świątynia. Od maja 1945 roku kościół ponownie jest używany przez katolików. Po pożarze w 1981 roku zostały usunięte balkony w świątyni, została odnowiona elewacja, zostało zamurowane wejście do krypty pod ołtarzem mieszczącej grobowiec rodziny von Borcke z XVIII stulecia i w prezbiterium zamontowano nowe witraże. Drewniane: strop i posadzka zostały zamienione na betonowe. 13 września 1984 roku rozpoczęto montowanie nowych organów, które poświęcono w dniu 23 grudnia tego samego roku. Prace te były wykonywane podczas urzędowania księdza proboszcza Mieczysława Sarneckiego. W dniu 16 maja 1985 roku świątynia została konsekrowana przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Ignacego Jeża. W latach 1994-1997 została zmieniona fasada kościoła podczas urzędowania proboszcza ks. Leonarda Bandosza CR. W dniu 23 listopada2003 roku chór muzyczny został ozdobiony witrażem św. Cecylii, natomiast w 2006 roku kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej otrzymała witraż bł. Jana Pawła II. Źródło: wikipedia.pl

Drobiazg warty uwagi:

Podejmując kesza sugeruję zwrócić uwagę na punkt wysokościowej osnowy geodezyjnej - reper. Widnieje na nim napis: "KÖNIGL.PREUSS. LANDES-AUFNAHME", co oznacza: "KRÓLEWSKI PRUSKI URZĄD GEODEZYJNY". Druga część napisu ("METER ÜBER NORMAL-NULL") wraz z zawartą "tabliczką metryczną" określały na jakiej wysokości owy punkt znajduje się nad poziomem morza. Takie "perełki" można spotkać w niektórych miastach, co nie oznacza, że są częstym zjawiskiem. Zaś w porównaniu z pozostałymi reperami, te okazują się być bardzo duże i warte uwagi. Załączam POI w celu łatwiejszego odnalezienia.

Opis skrzynki:

Miejski mikromagnetyk.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Reper
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kościół
tablica
reper
Wpisy do logu: znaleziona 34x nieznaleziona 3x komentarz 0x Wszystkie wpisy