Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skałki - OP7CC7
Owner: elmarmu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 638 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 26-10-2013
Date created: 19-02-2014
Date published: 19-02-2014
Last modification: 25-02-2014
26x Found
5x Not found
3 notes
watchers 2 watchers
59 visitors
13 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Początek istnieniu wsi miał rzekomo dać książę Bolesław IV Kędzierzawy, budując wśród skałek na Kotle zameczek myśliwski zwany Kesselschloss..
Po przygodzie jednego z XVII-wiecznych hrabiów Schaffgotsch, którego we wsi zatrzymał ulewny deszcz padający 8 dni - wieś otrzymała nazwę Regensberg (Deszczowa Góra). Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo i powrócono do pierwotnej Kessel (niem. kocioł).



Po upadku górnictwa mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem chałupniczym i pasterstwem. Na przełomie XIX i XX w. w czasach rozkwitu turystyki górskiej Kotlina okazała się niezwykle atrakcyjnym miejscem pobytu izerskich turystów. Na nowo rozkwitła gospoda, a mieszkańcy prowadzili prywatne kwatery.Na płn. stoku powyżej wsi wybudowano schronisko Kesselschlossbaude. Szybko stało się bardzo popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Bad Flinsberg (Świeradowa-Zdrój). Północne stoki Geierstein (Gajowej) chroniły od częstych zachodnich wiatrów, a widoki na Pogórze roztaczały się piękne i szerokie. Oferowało spokój i ciszę gdzie można było odpocząć od zgiełku uzdrowiska. W latach 20. XX w. schronisko rozbudowano. Do obowiązkowego punktu zwiedzania należała sala jadalna urządzona w stylu śląskim z mozaikową posadzką. Schronisko dysponowało wówczas ok. 30. miejscami noclegowymi.W latach 30. opodal schroniska, na końcu wysadzonej drzewami alei wybudowano w tym samym sudecko-bawarskim stylu Dom Wypoczynkowy Berlińskiej Kasy Chorych Berlin-Tempelhof. Tym samym kompleks rozrósł się o kolejny budynek.Dom wypoczynkowy, oddalony o kilkadziesiąt metrów od schroniska, prezentował się wyjątkowo pięknie


 Po 2.wojnie światowej schroniska ani domu wypoczynkowego nie uruchomiono. Kilkukrotnie zorganizowano w nich obozy młodzieżowe i harcerskie, a od lat 80. XX. wieku zaczęło popadać w ruinę. Bez gruntownej odbudowy i po pożarze...przestał istnieć..


Additional hints
You must be logged-in to see additional hints