Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skałki - OP7CC7
Właściciel: elmarmu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 638 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-10-2013
Data utworzenia: 19-02-2014
Data opublikowania: 19-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 25-02-2014
26x znaleziona
5x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
59 odwiedzających
13 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Początek istnieniu wsi miał rzekomo dać książę Bolesław IV Kędzierzawy, budując wśród skałek na Kotle zameczek myśliwski zwany Kesselschloss..
Po przygodzie jednego z XVII-wiecznych hrabiów Schaffgotsch, którego we wsi zatrzymał ulewny deszcz padający 8 dni - wieś otrzymała nazwę Regensberg (Deszczowa Góra). Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo i powrócono do pierwotnej Kessel (niem. kocioł).



Po upadku górnictwa mieszkańcy trudnili się głównie tkactwem chałupniczym i pasterstwem. Na przełomie XIX i XX w. w czasach rozkwitu turystyki górskiej Kotlina okazała się niezwykle atrakcyjnym miejscem pobytu izerskich turystów. Na nowo rozkwitła gospoda, a mieszkańcy prowadzili prywatne kwatery.Na płn. stoku powyżej wsi wybudowano schronisko Kesselschlossbaude. Szybko stało się bardzo popularnym celem wycieczek kuracjuszy z Bad Flinsberg (Świeradowa-Zdrój). Północne stoki Geierstein (Gajowej) chroniły od częstych zachodnich wiatrów, a widoki na Pogórze roztaczały się piękne i szerokie. Oferowało spokój i ciszę gdzie można było odpocząć od zgiełku uzdrowiska. W latach 20. XX w. schronisko rozbudowano. Do obowiązkowego punktu zwiedzania należała sala jadalna urządzona w stylu śląskim z mozaikową posadzką. Schronisko dysponowało wówczas ok. 30. miejscami noclegowymi.W latach 30. opodal schroniska, na końcu wysadzonej drzewami alei wybudowano w tym samym sudecko-bawarskim stylu Dom Wypoczynkowy Berlińskiej Kasy Chorych Berlin-Tempelhof. Tym samym kompleks rozrósł się o kolejny budynek.Dom wypoczynkowy, oddalony o kilkadziesiąt metrów od schroniska, prezentował się wyjątkowo pięknie


 Po 2.wojnie światowej schroniska ani domu wypoczynkowego nie uruchomiono. Kilkukrotnie zorganizowano w nich obozy młodzieżowe i harcerskie, a od lat 80. XX. wieku zaczęło popadać w ruinę. Bez gruntownej odbudowy i po pożarze...przestał istnieć..


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.