Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac w Ostromecku - OP7CB7
W pięknym parku przy pałacu
Właściciel: Krismors
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 63 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-02-2014
Data utworzenia: 18-02-2014
Data opublikowania: 18-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 14-03-2014
105x znaleziona
1x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 9 obserwatorów
106 odwiedzających
68 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bromas, izunia77, REUS
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku

We wsi Ostromecko znajduje się okazały zespół pałacowo-parkowy należący do rodziny Schönborn, a od 1890 do 1945 roku do rodziny von Alvensleben. W skład zespołu wchodzą:

  • Barokowy pałac (Pałac Stary, niem. Altes Schloss) zbudowany ok. roku 1730 w stylu saskiego rokoka na wysokiej skarpie nad Wisłą z inicjatywy wojewody pomorskiego Pawła Michała Mostowskiego w miejscu dawnego dworu rodziny Dorpowskich.
  • Pałac klasycystyczny (Pałac Nowy, niem. Neues Schloss) zbudowany w 1849 roku, zaprojektowany prawdopodobnie przez Karla Friedricha Schinkla na zlecenie Jakuba Martina Schönborna. W roku 1912 do pałacu dobudowano neobarokowe skrzydło z salą balową oraz ogrodowe tarasy.

Po 1945r. w pałacu zlokalizowano szkołę i internat dla niesłyszących dzieci, co przyczyniło się do znacznej dewastacji obiektu (zabytkowe parkiety pokryto płytkami, ściany - boazerią ze sklejki, kominki zamurowano, a stiuki pokryto kilkoma warstwami farby olejnej). Po 1990r. odrestaurowano winiarnię oraz sale na parterze: balową, złotą, pomarańczową, zieloną oraz salonik włoski.

Pałace otoczone są 40-hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim (dęby, graby, modrzewie i kasztanowce), zaprojektowanym przez pruskiego ogrodnika królewskiego Petera Josepha Lennégo (współtwórcę m. in. ogrodów Sanssouci w Poczdamie). Park rozciąga sie na osi pałacu Schönbornów aż po ukryte w zieleni mauzoleum grobowe właścicieli z 1878 roku. U stóp Pałacu Mostowskich znajduje się ponadto ogród włoski w stylu renesansowym - jedyny w województwie i jeden z nielicznych w Polsce.

Na wzniesieniu obok zespołu pałacowego znajduje się przebudowany w latach 1763-1764 kościół pw. św. Mikołaja, Stanisława i Jana Chrzciciela z XIV wieku, z barokową wieżą.

Kompleks pałacowy jest w trakcie remontu generalnego. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu miasta Bydgoszczy, które jest właścicielem i opiekunem kompleksu oraz z budżetu marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

W Ostromecku znajduje się źródło wód alkalicznych "Maria". Ma ono wody słabo zmineralizowane wodorowęglanowo-wapniowe, z dużą zawartością jonu siarczanowego, nisko-sodowe. Może być wykorzystywana w schorzeniach jelit, dróg moczowych oraz u diabetyków.

Skrzynka

Skrzyneczka została ukryta w parku przy starej kaplicy - a raczej jej pozostałości. Samochód trzeba zostawić na parkingu i spacerkiem przez park po około 7 minut dotrzeć do celu. I teraz uwaga! na bramę główną kaplicy i na stalowe drzwi do grobowca skierowana jest kamera, więc nie zachowujcie się jak złodzieje złomu ;o) i nie afiszujcie się z jakimś podejrzanym sprzętem np.: saperką :o) Skrzyneczka jest zakopana, a raczej przysypana odrobiną ziemi i zasłonięta liśćmi. Nie będzie potrzebny ciężki sprzęt.

 

Przyjemnego keszowania życzy Krismors :o) !

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Od strony parkingu
Kaplica
Po drugiej stronie
To tutaj
Wpisy do logu: znaleziona 105x nieznaleziona 1x komentarz 2x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia