Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Brama Gwarków - OP7C7E
Dolina Dramy
Właściciel: Dallas
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 266 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Tymczasowo niedostępna
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 15-02-2014
Data utworzenia: 15-02-2014
Data opublikowania: 15-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 02-01-2020
77x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 2 obserwatorów
130 odwiedzających
70 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
33 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, ankos, Biosphere.pl, Boguś z Polska, brajan74, crazy_baby, Driver, dziwnykaktus, Efta, etna&mars, GFS, HaCek, Holka, jemiolka, JoannaLadyMoon, karwdo, KEISOR, kross, linfallas, marika, Mario&Monia, Mensor, niemen, norbinorek, Rob-Team, rubin, Seamair, SlaMar, stasiekm, Steppenwolf, Tati, unieski, Whatever
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

UWAGA

Od lutego 2019 r. dojście od waypointa zostało zagrodzone wraz z informacją o terenie prywatnym i możliwych konsekwencjach finansowych. Na miejscu przy bramie trwają prace porządkowe i dostęp do skrzynki może być utrudniony. Proponuje, ze względu na okoliczne prace o chwilowe zaniechanie wizyt na miejscu lub dla upartych próby legalnego dojścia z innej strony (np. od strony parku w Reptach) o ile nie jest jeszcze zagrodzone również z tamtych kierunków.

Informacje pochodzą o Jemiolki. Gdyby pojawią się kolejne problemy skrzynka będzie czasowo wyłączona.
Dzięki za wpisy z sytuacją w logu. 

 

To przesympatyczne miejsce jest końcowym fragmentem Sztolni Czarnego Pstrąga, a jednocześnie ujściem wód z podziemnego systemu Zabytkowej kopalni srebra.

HISTORIA

Sztolnię Głęboką Fryderyka rozpoczęto budować w 1821 roku. Górnicy na głębokości ok. 30 metrów wydrążyli podkop o długości 4890 metrów. Podziemny chodnik odwadniający prowadził od Szybu Adolf, dziś Staszica, do ujścia w dolinie rzeki Dramy w Ptakowicach. Dzięki wydrążeniu sztolni odwodniono złoża kruszców w kopalni Fryderyk. Budowa sztolni Głębokiej Fryderyka kosztowała 231 tys. talarów. Drążenie podziemnych chodników zakończyło się dwa lata wcześniej niż planowano. – Dzięki dwóm maszynom parowym i zastosowaniu ładunków wybuchowych skrócono termin. Otwarcie sztolni odbyło się 15 lipca 1834 roku. 

 

Od początku budowniczowie planowali wykorzystać sztolnię do rekreacji. Chcieli już w XIX wieku zorganizować dla turystów podziemny przepływ łodziami od wylotu sztolni do jednego z szybów. Dlatego w 1828 roku u wylotu sztolni wybudowano portal i przystań dla łodzi. Obok były platforma rozładowcza i przepust spiętrzający wodę dla utrzymania stałego jej poziomu w sztolni i na przystani.

W 1891 roku poszerzono wylot Sztolni Głębokiej Fryderyka i dobudowano schody na nasypie. Dla upiększenia w murkach umieszczono pięć maszkar z granitu. Przez lata mieszkańcy okolic Tarnowskich Gór organizowali pikniki w dolinie Dramy przy ujściu sztolni. Wpływali nawet kajakami do sztolni, żeby łowić pstrągi. Po uruchomieniu w 1957 roku podziemnej trasy turystycznej, którą nazwano Sztolnią Czarnego Pstrąga, do ujścia sztolni prowadził nawet z parku w Reptach Śląskich szlak turystyczny.
 
Źródło tekstu i grafiki:
"Gwarek"  2 stycznia 2007 roku.
 
UWAGA: W bliskiej okolicy znajduje się zapadlisko prowadzące centralnie do sztolni. Zabezpieczenia tego miejsca również nie wytrzymały próby czasu.
 
SKRZYNKA
 
Spontaniczny pojemnik:), 6 certyfikatów, koordy +/- 750m ;). Spoiler moze się przydać. Skrzynka umieszczona po południowej stronie rzeki. Orograficznie na lewym brzegu.
 
Najbliższe dojście od ulicy (kilkadziesiąt metrów od waypointa jest zatoczka), idąc cały czas na granicy lasu i pola, masakra dla mizofobów. Dodatkowa atrakcja to strumyczek do przejścia lub przeskoczenia (1-1,5 m). Jak uwalicie się błotem w drodze do potoku, to wpadnięcie do samego strumyka może być na swój sposób pożyteczne.
 
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- UWAGA: TEN WAYPOINT OD 2019 r. WSKAZUJE DOJSCIE PRZEZ TEREN PRYWATNY. PROSZĘ PRZECZYTAĆ OPIS.

Początek najkrótszej drogi od asfaltu. Parking 100 m dalej w stronę T.G.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Srebrny Medal - Całkowity dystans: 657 km

Obrazki/zdjęcia
Brama
Widok z...