Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół św Anny w Świerklanach - OP7C6C
Właściciel: darektiger
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 261 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-02-2014
Data utworzenia: 15-02-2014
Data opublikowania: 15-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 02-03-2014
49x znaleziona
4x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
21 odwiedzających
37 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Trochę historii...

 

Żródła historyczne nie przekazały nam bliższych danych odnośnie budowy i architektury starego, drewnianego, świerklańskiego kościółka. Najstarsze wiadomości dotyczą już jego charakteru filialnego.

 

W akcie wizytacyjnym z 1687 r. został wyraźnie nazwany starym. Jego historia sięga przynajmniej XV wieku. Do charakteru filialnego zszedł prawdopodobnie po reformacji. Najwięcej trudności sprawia jednak fakt, że nie został, jak już wspomniano, wymieniony w spisie świętopietrza z 1447 r.

 

Był on konstrukcji zrębowej z wieżą słupową. Główne wejście do kościoła znajdowało się pod wieżą. Dwuskrzydłowe drzwi były ciężkie okute ręcznie wykonanymi zawiasami i zamkiem. W przedsionku w dzwonnicą znajdowały się schody na chór, kropielnica, a z góry wisiały sznury dzwonów. Przez następne drzwi wchodziło się do głównej nawy kościoła, która była w kształcie wydłużonego prostokąta. Nawa ta kończyła się krótkim prezbiterium zamkniętym od tyłu dwiema ścianami. Prezbiterium od nawy głównej oddzielała balustrada. W prezbiterium znajdował się ołtarz główny w stylu zbliżonym do baroku z obrazem św. Anny oraz drewniane obrotowe tabernakulum, zdobione ornamentami roślinnymi. Ołtarze boczne, zbliżone stylem do ołtarza głównego, poświęcone były Matce Bożej (po prawej) i Sercu Jezusa (po lewej). Nad balustradą, na łuku łączącym prezbiterium z nawą znajdował się duży krzyż. Na ścianach umieszczonych zostało kilka figur, niestety nie wiadomo jakich. Na małym chórze znajdowały się skromne organy. Strop kościoła był płaski. W nawie były dwa rzędy ławek. Światło dawały świece umieszczone w kinkietach na ścianie i zwisających ze stropu dużych świecznikach, ozdobionymi szklanymi wisiorami. Wieża o ścianach pochyłych z izbicą, gdzie znajdowały się dwa dzwony, zakończona była hełmem piramidalnym.

 

Wyposażenie kościoła w paramenty i sprzęt liturgiczny było bardzo ubogie. Kościół jednak od początku posiadał wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do sprawowania liturgii, czy odprawiania nabożeństwa. Najstarszy spis inwentarza zawarty w protokole wizytacyjnym z 1652 r. wymienia następujące paramenty: srebrny kielich, srebrny krzyż, dwa ornaty, jedna alba, pięć chusteczek, agenda, miedziana kadzielnica, dwa mszały.

 

W miarę upływu lat wyposażenie kościoła było coraz bogatsze. Przyczynił się do tego głownie wzrost liczebności, jak również lepsze warunki materialne parafian.

 

Patronami świeckimi, czyli nadawcami kościoła, byli każdorazowo właściciele miejscowości. Można przypuszczać, iż patronat nad kościołem w Świerklanach był podzielony. Świerklany Górne należały do państwa rybnickiego, zaś Świerklany Dolne stanowiły prywatny majątek i jego właściciele również pretendowali do patronatu nad kościołem. Patron był odpowiedzialny za kościół, uważał go za swoją własność i nieraz czuł się uprawniony do dysponowania nim, a także wszystkimi elementami jego wyposażenia.

 

Ostatnim patronem świerklańskiego kościoła był baron von König, właściciel dworu i majątku ziemskiego w Świerklanach Dolnych, który przy parcelacji swoich dóbr 16 czerwca 1893 r. zniósł patronat, a na rzecz kościoła w Świerklanach przekazał cztery hektary ziemi. Ziemia ta była w rękach kościoła do 1951 r., kiedy przejęły ją władze państwowe.

 

Stan ten trwał aż do 1928 r. 23 listopada około godz. 23.00 wieś została zaalarmowana. Palił się kościółek. Straż pożarna była bezradna. Ręczne sikawki nie były w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Spaliło się wszystko. Według relacji świadków zdołano jedynie uratować figurę Matki Bożej, jedną stację drogi krzyżowej oraz kilka chorągwi.

 

Przyczyny pożaru nie są znane. Wykluczone zostało podpalenie. Może więc za prawdziwą przyczynę należy uznać wersję, iż pożar wybuchł w zakrystii. Tego dnia w kościele odbywał się pogrzeb L. Koziołka. Zapalono więc w starym zieleźnioku stojącym w kruchcie. Niestety po zakończeniu mszy zapomniano zalać ogień. Wieczorem żarzące się drewienko wypadło na leżące obok pieca suche drewno na podpałkę. Ogień rozprzestrzeniał się szybko. Błyskawicznie zajęły się stare drewniane ściany. Nie sposób było temu zaradzić. Świerklaniacy stracili swój kościół.

 

Wkrótce po pożarze przystąpiono do szukania pomieszczenia zastępczego. 1 grudnia 1928 r. Rada Gminy udostępniła budynek starej szkoły w Świerklanach Dolnych i wyrzekła się wszelkich praw do niego, aż do czasu wybudowania nowego kościoła w Świerklanach. Kaplicę urządzono więc w budynku dawnej szkoły w Świerklanach Dolnych. Z dwu pomieszczeń zrobiono duża salę. Ustawiono w niej mały ołtarz, postawiono stare ławki szkolne. W mieszkaniu kierownika została urządzona zakrystia. Przed budynkiem umieszczono dwa słupy, na których został zawieszony mały dzwon, ten sam, który później trafił do małej wieży nowego kościoła. Kaplicę poświęcił ks. Henryk Musioł 24 grudnia 1928 r. przed Pasterką, która została odprawiona o godz. 20.00. Coraz wyraźniej rysowała się idea rozpoczęcia budowy nowego kościoła.

 

Po rozpoczęciu budowy nowego kościoła, Kuria Biskupia 1 sierpnia 1948 r. utworzyła nową kurację Świerklany, która liczyła wtedy 3400 wiernych. W skład kuracji weszły gminy Świerklany Dolne, Świerklany Górne, Kucharzówka.

 

28 maja 1957 r. biskup Stanisław Adamski za zgodą kapituły katedralnej podniósł kurację pw. św. Anny do godności parafii nieusuwalnej. 31 grudnia duszpasterz parafii ks. Henryk Ligoń otrzymał tytuł proboszcza.                                                                                                                                            

 

       

W pojemniku znajduje się na początek logbook, certyfikaty FTF dla pierwszych znalazców i GK.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.