Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SZLAK ARIĄŃSKI - Pawłów - Krasnystaw -#94 - OP7C62
Pałace i dworki Lubelszczyzny
Właściciel: grafen
Założyciel: NivilS
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 190 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-02-2014
Data utworzenia: 14-02-2014
Data opublikowania: 14-02-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2019
45x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
59 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: dobra
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: GFS, iwonia1999, Maryja42
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Dworek położony w pobliżu malowniczych ruin zamku, wzniesiony został w latach 1779-82 przez  Jana Michała Reja, starostę nowokorczyńskiego w stylu klasycystycznym. Wkrótce odsprzedany został Mikołajowi Mrozowskiemu. Po  nim dobra krupskie przeszły w ręce Kuczewskich, następnie Polityłłów, Stamirowskich i innych. Od końca XIX stulecia do 1944 r. stanowiły własnośc Okulicz Kozyrynów. Po wyzwoleniu majątek został rozparcelowany, a we dworze umieszczono szkołę. podstawową. Frontem dwór zwrócony jest na południe, murowany, parterowy. Korpus główny na rzucie kwadratu z portykami na osi i półokrągłym wydatnym ryzalitem od ogrodu. Po bokach elewacji tylnej dwa narożne alkierze na planie prostokąta. Budynek trzytraktowy, pięcioosiowy  z sienią i salonem na osi. Częśc środkowa pod czterospadowym dachem   łamanym polskim, dawniej kryty gontem. Alkierze mają dachy dwuspadowe. Elewacje zwieńczone profilowanym  wydatnym  gzymsem  i zwieńczone klasycystycznymi nadprożami. Portyk na osi frontowej, czterokolumnowy z belkowaniem. Wnętrze przykryte sufitami ze stiukowymi fasetami w kształcie girland i z późnoklasycystycznymi rozetami. W salonie ściany rozczłonkowane są drewnianymi pilastrami, a drzwi prowadzące do pomieszczeń bocznych opatrzone ozdobnymi stiukowymi portalami. Posadzka ułożona z kilku gatunków drewna  o motywach gwiazd. Na uwagę zasługuje duży komin zbiorczy i nieduża przy nim lokal zwany „skarbczykiem”. Dwór w Krupem powstał jako jeden z pierwszych murowanych dworów na terenie Ziemi Chełmskiej. Jest on cennym przykładem budownictwa dworskiego z końca XVIII w. o zachowanym bez zmian układzie przestrzennym i szeregiem pierwotnych elementów zdobniczych i konstrukcyjnych.

Założenie parkowe o układzie krajobrazowym z początku XIX w, posiada zachowany częściowo starodrzew z okazami drzew pomnikowych Na szczególna uwagę zasługuje lipa drobnolistna o pierśnicy 6,5 m oraz jesion wyniosły o pierśnicy 4,3 m.

 Miejsce obozowania żołnierzy Sobieskiego podczas wyprawy na Czambuły tatarskie w 1672 r.

W dniu 18 wrzesnia1939 r. w rejonie wsi Krupe 2 baon 95 pp mjr Józefa Kojdara stoczył krwawą walkę z nacierającymi od strony Krasnegostawu oddziałami 4 niemieckiej Dywizji Pancernej. W wyniku walki batalion poniósł stratę w postaci kompani , jednak odparł atak niemiecki, powodując umożliwienie wycofania się wojsk polskich w kierunku południowym. Proch poległych żołnierzy spoczywają na cmentarzu parafialnym w Krasnymstawie.

Co do kesza:

weź coś do pisania, keszyk na terenie ogólnodostępnym.

Maskowanie przyrodnicze.

Powodzenia

 

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
To widzi kesz