Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Nieśmiertelni #29 - Iłów - OP7C26
A przed nimi upragniona Bzura i ogień karabinów maszynowych
Eigenaar: keram58
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 71 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:10 h    Lengte: 0.20 km
Geplaatst op: 09-09-2014
Gemaakt op: 11-02-2014
Gepubliceerd op: 09-09-2014
Laatste verandering: 09-09-2014
72x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
61 x Bekeken
56 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: daroo88, Galka, jaculo, Nefryt+, żeliwny
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Bitwa nad Bzura powoli wchodziła w swą ostatnią fazę. Rozbite polskie dywizje zostały stłoczone na niewielkim obszarze w od Wisły po zachodni brzeg Bzury i przedpola Sochaczewa. W tym czasie nocą z 16 na 17 września siły główne Armii Poznań rozpoczęły bitwę o przełamanie okrążenia pomiędzy Witkowicami a Sochaczewem. Podolska Brygada Kawalerii przekroczyła Bzurę pod Witkowicami. W tym czasie 25 Dywizja Piechoty forsowała rzekę pod Brochowem a topniejące w oczach kompanie 17 Dywizji Piechoty maszerowały w nieustającym boju ku przeprawie pod Brochowem, 14 Dywizja Piechoty koncentrowała się w Łaziskach. W tym czasie  Armia Pomorze przesunęła się w rejon Osmolin, Kiernozia, Osiek. Grupa gen. Skotnickiego przeszła w rejon na zachód od Kiernozi, a 27 Dywizja Piechoty z kierunku Gąbina na Iłów.

17 września 1939 rano rano Niemcy wznowili natarcie, kierując je na pn. wzdłuż obu brzegów Bzury. Wspierające natarcie lotnictwo wroga w liczbie około 300 -330 samolotów praktycznie od świtu do zmierzchu obszar na którym znajdowały się rozbite i okrążone polskie oddziały. Naloty te spowodowały ogromne straty w ludziach i sprzęcie a do tego wywołały ogromny chaos  w polskich szeregach. Artyleria niemiecka ogniem od Brochowa i od strony Wyszogrodu z prawego dominującego brzegu Wisły uniemożliwiała przeprawę. Po dwudniowych krwawych walkach pancerne zagony wroga odcięły ostatecznie na zachodnim brzegu Bzury większość sił polskich. Okrążone w rejonie Wyszogrodu, Starych Bud, Iłowa resztki rozbitych jednostek polskich  były systematycznie bombardowane i ostrzeliwane przez lotnictwo niemieckie i artylerię.

Po bohaterskim oporze i wyczerpaniu amunicji i żywności zaprzestały walki. Tylko nielicznym grupom piechoty bez broni ciężkiej udało się wyrwać z okrążenia i przebić przez Puszczę Kampinoską do Warszawy i Modlina. Do Warszawy przedostali się gen. Kutrzeba ze sztabem, gen. Knoll i gen. Tokarzewski, obie brygady kawalerii po krwawych walkach w Sierakowie, 15 Dywizja Piechoty po walkach w Laskach oraz 25 Dywizja Piechoty po walkach pod Młocinami. Reszta oddziałów z gen. Bortnowskim dostała się w okresie 18-22 września 1939 do niewoli.

Na cmentarzu w Iłowie spoczywa ponad 1000 żołnierzy, wyznawców różnych religii, którzy oddali życie za ojczyznę a przybyli tu z jej różnych rubieży kraju.

Skrzynka została ukryta za pomnikiem i poza terenem grzebalnym cmentarza pod tują. Nie trzeba kopać ale rękawiczki wskazane. Skrzynka przykryta posuszem z drzewka pod którym została ukryta.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Afbeeldingen
1
2
Tu szukaj
Logs: Gevonden 72x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij