Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #29 - Iłów - OP7C26
A przed nimi upragniona Bzura i ogień karabinów maszynowych
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 71 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 11-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 09-09-2014
70x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 6 obserwatorów
59 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: daroo88, Galka, jaculo, Nefryt+, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Bitwa nad Bzura powoli wchodziła w swą ostatnią fazę. Rozbite polskie dywizje zostały stłoczone na niewielkim obszarze w od Wisły po zachodni brzeg Bzury i przedpola Sochaczewa. W tym czasie nocą z 16 na 17 września siły główne Armii Poznań rozpoczęły bitwę o przełamanie okrążenia pomiędzy Witkowicami a Sochaczewem. Podolska Brygada Kawalerii przekroczyła Bzurę pod Witkowicami. W tym czasie 25 Dywizja Piechoty forsowała rzekę pod Brochowem a topniejące w oczach kompanie 17 Dywizji Piechoty maszerowały w nieustającym boju ku przeprawie pod Brochowem, 14 Dywizja Piechoty koncentrowała się w Łaziskach. W tym czasie  Armia Pomorze przesunęła się w rejon Osmolin, Kiernozia, Osiek. Grupa gen. Skotnickiego przeszła w rejon na zachód od Kiernozi, a 27 Dywizja Piechoty z kierunku Gąbina na Iłów.

17 września 1939 rano rano Niemcy wznowili natarcie, kierując je na pn. wzdłuż obu brzegów Bzury. Wspierające natarcie lotnictwo wroga w liczbie około 300 -330 samolotów praktycznie od świtu do zmierzchu obszar na którym znajdowały się rozbite i okrążone polskie oddziały. Naloty te spowodowały ogromne straty w ludziach i sprzęcie a do tego wywołały ogromny chaos  w polskich szeregach. Artyleria niemiecka ogniem od Brochowa i od strony Wyszogrodu z prawego dominującego brzegu Wisły uniemożliwiała przeprawę. Po dwudniowych krwawych walkach pancerne zagony wroga odcięły ostatecznie na zachodnim brzegu Bzury większość sił polskich. Okrążone w rejonie Wyszogrodu, Starych Bud, Iłowa resztki rozbitych jednostek polskich  były systematycznie bombardowane i ostrzeliwane przez lotnictwo niemieckie i artylerię.

Po bohaterskim oporze i wyczerpaniu amunicji i żywności zaprzestały walki. Tylko nielicznym grupom piechoty bez broni ciężkiej udało się wyrwać z okrążenia i przebić przez Puszczę Kampinoską do Warszawy i Modlina. Do Warszawy przedostali się gen. Kutrzeba ze sztabem, gen. Knoll i gen. Tokarzewski, obie brygady kawalerii po krwawych walkach w Sierakowie, 15 Dywizja Piechoty po walkach w Laskach oraz 25 Dywizja Piechoty po walkach pod Młocinami. Reszta oddziałów z gen. Bortnowskim dostała się w okresie 18-22 września 1939 do niewoli.

Na cmentarzu w Iłowie spoczywa ponad 1000 żołnierzy, wyznawców różnych religii, którzy oddali życie za ojczyznę a przybyli tu z jej różnych rubieży kraju.

Skrzynka została ukryta za pomnikiem i poza terenem grzebalnym cmentarza pod tują. Nie trzeba kopać ale rękawiczki wskazane. Skrzynka przykryta posuszem z drzewka pod którym została ukryta.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

Obrazki/zdjęcia
1
2
Tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 70x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria