Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #06 - Solca Wielka - OP7BE5
Pozostali na wieczną wartę
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 122 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.30 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 09-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
71x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
61 odwiedzających
62 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Galka, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

W dniach 10-12 września 1939 r. pododdziały Armii Poznań i Pomorze kontynuowały natarcie z rejonu  Łęczycy i Kutna na Ozorków i Stryków.

W tym samym czasie wykrwawione 4 dniowym bojem w rejonie Pabianic oddziały Armii Łódź podjęły próbę oderwania się od wroga i wycofania w kierunku Warszawy.

Na cmentarzu w Solcy Wielkiej pochowano około 150 poległych żołnierzy:

4 Pułku Piechoty z 2 Dywizji Piechoty (Kieleckiej), 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z 10 Dywizji Piechoty Legionów (Łódzkiej), 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej z 28 Dywizji Piechoty (Warszawskiej), 144 Łowickiego Pułku Piechoty Rezerwowej z 44 Dywizji Piechoty (Rezerwowej) ze składu Armii Łódź.

8 Pułku Strzelców Konnych z Pomorskiej Brygady Kawalerii ze składu Armii Pomorze.

29 Pułku Piechoty, 56 Pułku Piechoty i 60 Pułku Piechoty z 25 Dywizji Piechoty (Kaliskiej) i 9 Pułku Ułanów Małopolskich z Podolskiej Brygady Kawalerii ze składu Armii Poznań. 

Skrzynka ukryta poza terenem cmentarza w kępie drzew (tej dalszej) pod brzozą od strony zalesionej. Właściwie łopatka nie jest potrzebna ale z leśnymi skrzynkami rożnie bywa. Generalnie unikałem zakopywania po doświadczeniach z szukaniem miniaturowych skrzynek zakopanych. Skrzynka zamaskowana tylko ściółka leśną.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
Jeśli musisz