Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #04 - Tum - OP7BE3
Zamilkły armaty, pozostały krzyże
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 103 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:10 h    Długość trasy: 0.20 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 09-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
100x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 4 obserwatorów
103 odwiedzających
83 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

  Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Po południu 9 września 1939 r do boju poszli żołnierze 25 Dywizji Piechoty pod dowództwem generała Franciszka Altera walcząc do północy o Łęczycę i Tum. W nocnym boju gdy pole walki oświetlały rakiety nieprzyjaciela i płonące budynki w śmiertelnym boju zwarły się pododdziały obu walczących stron. Był to bój w którym polscy żołnierze wykazali swą wyższość nad nieprzyjacielem.

Wieczorem dowodzący 30 dywizją Wehrmachtu gen. Kurt von Briesen wiedział już, że atakują go przeważające siły polskie na odcinku o szerokości kilkunastu kilometrów. Kolejne pułki jego jednostki rozbite w walce wręcz wycofywały się w popłochu. Niestety dla Polaków, von Briesen okazał się znakomitym dowódcą. W tragicznej sytuacji nie stracił głowy i zmusił podwładnych do trwania na pozycjach za wszelką cenę. Niemiecki historyk Hans Breithaupt w spisanych przez siebie dziejach 30 Dywizji Piechoty tak przedstawił poranek 10 września: Von Briesen „z ociekającym krwią ramieniem w gipsie, w poszarpanej kurtce polowej, na czele oficerów ze swego sztabu udaje się w sam środek cofającej się piechoty. Jego przykład odnosi pewien skutek. Wycofywanie się wojska zostaje zahamowane”.

 

Na cmentarzu w Tumie spoczywa 124 bohaterów tamtych dni.

Kesz ukryty poza cmentarzem, pod ogrodzeniem od strony pola. Łopatka właściwie nie jest potrzebna ale rękawiczki się przydadzą. Lekko zamaskowany trawą i liśćmi.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 

Flag Counter

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
Kesz widzi kolegiatę
Jeśli musisz
Wpisy do logu: znaleziona 100x nieznaleziona 0x komentarz 3x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia