Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #03 - Łęczyca - OP7BE2
Przyszli tu z Ziemi Wielkopolskiej aby spocząć na wieki
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 106 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 09-09-2014
Data utworzenia: 09-02-2014
Data opublikowania: 09-09-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 26-11-2019
102x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
131 odwiedzających
89 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bossu, Galka, mgd4, morrison-1986, żeliwny
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 Kutrzeba

 

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić. Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

9 września 1939 r. Armia Poznań wykonała przeciwuderzenie z rejony koncentracji na południe od Bzury na niemieckie dywizje rozciągnięte w marszu między Łęczycą i Łowiczem , skupiając główny wysiłek uderzenia na kierunku Strykowa. Prawe skrzydło natarcia ubezpieczała Podolska Brygada Kawalerii działając w kierunku Uniejowa, lewe skrzydło ubezpieczała w boju Wielkopolska Brygada Kawalerii natarciem na Głowno. Dzięki przewadze liczebnej na odcinku uderzenia oraz dzięki czynnikowi zaskoczenia Polacy zadali nieprzyjacielowi wysokie straty, sięgające około 1500 ludzi oraz wiele sprzętu, i odrzucili go na około 20 km na południe, zdobywając szereg miejscowości min. Łęczycę i Piątek. Znaczne straty zadano także podchodzącej do tego rejonu niemieckiej 8 Armii.

10 września, kontynuując pościg, polska 17 Dywizja Piechoty spotkała się w ciężkim boju z niemiecka 17 Dywizją Piechoty w rejonie Małachowic.

11 września Armia Poznań kontynuując natarcie siłami 25 Dywizji Piechoty i Podolskiej Brygady Kawalerii , walczyła na południowy-zachód od Łęczycy z nadchodzącą 221 Dywizją niemiecką.    17 Dywizja Piechoty wyparła nieprzyjaciela z Małachowic, a 14 Dywizja Piechoty osiągnęła Mąkolicę i Koźle. W tym czasie na lewym skrzydle do natarcia weszła z marszu Grupa Operacyjna generała Mikołaja Bołtucia z Armii Pomorze - zdobywając Sobotę, rejon Głowna i Łowicz. 

Na tym cmentarzu pochowanych zostało ponad 600 bohaterów tamtych dni.

Cmentarz urządzony na wzór zachodni z alejkami i ławeczkami do wypoczynku i własnie za taką ławeczka ukryty został kesz. Ostrożnie nie połam.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 Flag Counter

 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Mogiły z 1914 r.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Trójka kier. - Całkowity dystans: 45 km

Obrazki/zdjęcia
1
2
3
4
Tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 102x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia