Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stanowiska FLAK w Tatyni - OP7ACA
Obronna p.lot Hydrierwerke Pölitz - FP019
Właściciel: FelixP
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 27 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:30 h    Długość trasy: 2.50 km
Data ukrycia: 26-01-2014
Data utworzenia: 20-01-2014
Data opublikowania: 26-01-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 03-02-2014
99x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
31 odwiedzających
86 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: hadrianus88
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

FLAK Gerät 40 kalibru 128mm - najpotężniejsze niemieckie działo przeciwlotnicze wystrzeliwujące 28-kilowe pociski z prędkością wylotową 880m/s na wysokość niemal 15 km. 17 tonowy kolos obsługiwany przez 10-12 osobową załogę o szybkostrzelności ok. 12 pocisków na minutę. Załogi bombowców alianckich miały czego się bać...

Wg. pasjonatów polickiego stowarzyszenia "SKARB" takie właśnie działa miały znajdować się na stanowiskach obrony przeciwlotniczej w ówczesnym Hagen (dziś Tatynia). Niewątpliwie zadaniem numer jeden tej baterii miała być obrona przeciwlotnicza oddalonej o kilka kilometrów fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke, jednej z najważniejszej w regionie instalacji militarnej Trzeciej Rzeszy, produkującej w okresie świetności ( wiosna 1944 r.) do 2800 ton paliwa dziennie.

Stanowiska FLAK w Tatyni, w odróżnieniu od tych w Tanowie, Leśnie Górnym, Siedlicach, PolicachSkolwinie, Świętej, RaduniuKiełpnicy czy Komarowie  charakteryzują nie tylko wyjątkowo potężne działa ale również niespotykane w w/w lokalizacjach zabudowania (vide zdjęcia) ze skośnymi otworami. Ich przeznaczenie nie jest do końca jasne i każdy kto mógłby wiedzieć coś więcej proszony jest aby się tą wiedzą podzielić. Jedna z roboczych hipotez mówi, że mogły być to swoiste namierniki - jeśli cel (np. grupa bombowców) pojawiła by się w "okienku" obserwatora dawałby on sygnał do wystrzału dla działa ustawionego we właściwym kierunku. Otwory "patrzą" w kierunkach około 320° i 045° .

Co do skrzynki:

Ukryta wewnątrz zabudowania z "okienkami" na które wskazują współrzędne. Po dokonaniu czynności keszerskich proszę wszystko odstawić ("zamurować") na miejsce.

Dla pierwszych 3ch przewidziane są certyfikaty: FTF, STF i TTF - jednak nie są one, z różnych względów, umieszczone w skrzynce. Zostaną one wysłane pocztą (standardową lub emailową - do wyboru) do odpowiednich zdobywców - proszę o podanie danych na PW.

Powodzenia!

 Okolica:

Warto wybrać się tam za dnia aby poszwędać się po okolicy i zobaczyć rozległość tego punktu obrony. Na pewno da się zauważyć wiele obkopanych "flakowych" stanowisk (z reszkami śrub mocujących-POI1), okopów czy też pozostałości po obiektach koszarowych. W POI2 znajdowała się najprawdopd. kantyna (odnajdywano tam m.in. monety niemieckie z czasów wojny).

Do skzrzynki można dojść (lub dojechać rowerem) drogą pożarową numer 25 (około 2.6km od północnej części Tatyni - od miejsca oznaczonego jako mini-parking) lub drogą pożarową numer 27 (2.8km od skrzyżowania z drogą wojewódzką 115).

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Mini-parking
Interesujące miejsce --- POI-1: Pozostałości po FLAK-ach.
Interesujące miejsce --- POI-2: Dołek po kantynie
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Mała Pochewka - Całkowity dystans: 1844 km

Obrazki/zdjęcia
Główny cel wyprawy
Tajemnicze okienka
Namierniki?
Namierz cel i szukaj