Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Uszczyn wąskotorowy - OP7A2C
Dawna stacja kolejowa na linii Piotrków - Sulejów
Właściciel: frater86
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 193 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-01-2014
Data utworzenia: 11-01-2014
Data opublikowania: 12-01-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 03-09-2017
58x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 6 obserwatorów
57 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W roku 1902 (niektóre źródła podają rok 1904), po dwóch latach budowy, powstała Piotrkowska Kolej Dojazdowa kursująca na trasie Piotrków – Sulejów. Pierwszy próbny przejazd kolei nastąpił w sierpniu 1902 r. na trasie Uszczyn – Przygłów. Po trzech miesiącach kolejka przejechała już całą trasę z Piotrkowa do Sulejowa. Regularny ruch pasażerski i towarowy rozpoczął się w 1903 roku. 

Głównym motywem uruchomienia linii był rozwój sulejowskiego przemysłu – z Piotrkowa do Sulejowa przewożono węgiel do opalania pieców wapiennych, zaś z Sulejowa transportowano gotowe już wapno, które w Piotrkowie Trybunalskim było przeładowywane na pociągi dalekobieżne przejeżdżające ówczesnym szlakiem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przejazdy osobowe ułatwiały mieszkańcom Sulejowa i okolic dojazd do pracy, zaś piotrkowianom wyjazdy na weekendowy odpoczynek do Sulejowa i Przygłowa.

Trasa kolejki liczyła 16 km. Rozpoczynała się na stacji Piotrków Trybunalski Wąskotorowy, następnie biegła przez stacje Milejówka, Starostwo, Bugaj Piotrkowski, Uszczyn, Przygłów, Polanka, Sulejów Towarowy do stacji Sulejów. Tam linia rozgałęziała się na dwie bocznice. Jedna wiodła do Sulejowa Tartaku przez stacje Sulejów Pilica i Sulejów Klasztor, druga zaś prowadziła do Podkurnędza. Przeprawa kolejowa na Pilicy w Sulejowie została wysadzona w powietrze w styczniu 1945 roku przez uciekające oddziały armii niemieckiej. Most ten nigdy nie został odbudowany, wobec czego od 1945 roku trasa kolei została skrócona.

W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku sytuacja Piotrkowskiej Kolei Dojazdowej znacznie się pogorszyła, wobec czego postanowiono zredukować liczbę kursów, aby ostatecznie w 1986 roku całkowicie zamknąć ruch pasażerski. Składy towarowe kursowały do 1989 roku.

Już rok później podjęto starania o wznowienie funkcjonowania linii. Niestety, z powodu braku środków, nie udało się to. Ostatecznie torowisko zostało rozebrane w roku 2006. Obecnie na dawnej trasie kolejki widać fragmenty nasypu oraz pozostałości budynków kolejowych.

 

 

Kesz zlokalizowany jest w pobliżu niewielkiego ceglanego budynku dawnej stacji Uszczyn. Przed nim możemy zobaczyć wyraźny nasyp kolejowy. Drzwi do budynku zostały zdemontowane, wobec czego wejście do wnętrza nie stanowi problemu. Panujący w środku bałagan oraz znajdujące się tam ekskrementy skutecznie zniechęcają do eksploracji.

Skrzynka to małe pudełko znajdujące się poza budynkiem, w niedalekim jego sąsiedztwie. Zawiera logbook, ołówek, certyfikaty dla pierwszych znalazców i kilka fantów na wymianę.

Współrzędne podane z dokładnością do 5 metrów.

 

[edit]

Kesz został przeniesiony. Obecnie zlokalizowany bardziej elektrycznie niż wodociągowo... Szukaj na dole, obok "szczudła".

 

Proszę o dyskretne podejmowanie kesza i dobre maskowanie z uwagi na bliskość drogi krajowej nr 12 oraz zabudowań mieszkalnych

 

 

Źródła opisu:

http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/ld-piotrkow-t.php
http://tt.info.pl/s/40_2008_04.html
http://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=linie&id=1127&od=&do=&okno=przebieg
http://750mm.pl/index.php?topic=4361.0

Polecam galerie ze stron:
http://www.kolejewask.transport.pwr.wroc.pl/
http://www.klimaty.wask.pl/
http://www.bazakolejowa.pl/

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
budynek stacji dziś
teraz już na pewno zgadniesz
Wpisy do logu: znaleziona 58x nieznaleziona 0x komentarz 2x Wszystkie wpisy