Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Fabryka braci Szajn - OP79F1
„Fabryka Gwoździ, Drutu, Śrub Wszelkiego Rodzaju, Podkówek i Zatyczek – Bracia Szajn”
Eigenaar: B&A
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 290 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-01-2014
Gemaakt op: 06-01-2014
Gepubliceerd op: 06-01-2014
Laatste verandering: 20-01-2014
81x Gevonden
2x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
54 x Bekeken
58 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Agisao
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  One-minute cache  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Naprzeciw miejsca ukrycia kesza stała niegdys brama fabryki.

 

Sławków niestety ma to do siebie, że zabytki nie są dobrze traktowane. Mamy nadzieję że to się zmieni, wszystko idzie ku dobremu.

 

Dawno temu teren ten był terenem fabryki żydowskich braci.

 

Jak tylko uda nam się zdobyć zdjęcie bramy fabryki to zamieścimy.

 

9 listopada 1850 osiadły w Sławkowie pruski przemysłowiec Jan Michał Zeitler zakupił – z zamiarem urządzenia fabryki drutu – prawo użytkowania wieczystego gruntów położonych nad Białą Przemszą, w granicach wsi Krzykawka, w osadzie młynarskiej "Marianka". 31 lipca 1851 otrzymał zezwolenie na założenie w tym miejscu fabryki drutu. W 1853 zatrudniała ona już na stałe 40 osób. 7 kwietnia 1853 Rada Administracyjna Królestwa Polskiego, na wniosek Zeitlera, wyraziła zgodę na zmianę dotyczczasowej nazwy realności, na której znajdowała się fabryka, na "Michałów pod miastem Sławkowem". Z czasem obok drutu ciągnionego w fabryce zachęto produkować gwoździe, śruby i łańcuchy. W latach 60. XIX wieku działał tu też prawdopodobnie piec do wytopu żelaza. Produkcja zakładu odznaczała się wysoką jakością, o czym świadczy fakt, że w 1872 tzw. Komisja Warszawska zakwalifikowała wyroby fabryki Zeitlera do udziału w Wystawie Technicznej w Moskwie. W 1881 fabryka zatrudniała 90 pracowników i dawała produkcję roczną wartości 100 tys. rubli. Prawdziwy rozwój zakładu rozpoczął się jednak dopiero po przejęciu go w latach 90. XIX wieku przez braci Schein (Szajn) z Będzina. W przededniu I wojny światowej zatrudnienie w fabryce wynosiło 500 osób. W okresie międzywojennym szczytowe zatrudnienie wynosiło 1000 osób, a produkcja ponad 1600 ton miesięcznie. Fabryka rozwijała się również w okresie wielkiego kryzysu dzięki zamówieniom zagranicznym z Brazylii i Argentyny (druty ocynkowane), Afryki Środkowej (gwoździe), Finlandii i Norwegii (drut kolczasty) oraz Związku Radzieckiego (druty żarzone). W latach trzydziestych XX wieku zawarła umowę ze Związkiem Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego na wyłączną dostawę kabli i drutów miedzianych oraz produkowała liny stalowe na potrzeby górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim i województwie śląskim. W latach 1939-1945 pod zarządem niemieckim. W 1946 fabryka przejęta została na rzecz skarbu państwa. Do 31 grudnia 1953 nosiła nazwę "Zakłady Wyrobów z Drutu", a w latach 1954-1994 "Fabryka Wyrobów Metalowych". W 1994 przedsiębiorstwo państwowe przekształcono w spółkę akcyjną Zakłady Wyrobów Metalowych S.A. 

 

Info i zdjęcie

 

 http://fotopolska.eu/Slawkow/b77419,Zaklady_Wyrobow_Metalowych_SA_w_Slawkowie_.html

 

UWAGA: Poszukujemy zdjęcia nieistniejącej bramy do zakładu która została niepotrzebnie zburzona w okresie przemian w Polsce po 1989 roku. Jeśli ktoś posiada takie zdjęcie z lat 80 XX wieku lub wcześniejsze to chętnie tu zamieścimy. Brama znajdowała się tuż przy keszu po drugiej stronie ulicy.

 

Flag Counter

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Fabryka dawno temu