Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Sybillenort by Niemen - OP7975
Pałac w Szczodrem
Owner: niemen
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 135 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 01-01-2014
Date created: 31-12-2013
Date published: 01-01-2014
Last modification: 07-01-2018
42x Found
7x Not found
4 notes
watchers 2 watchers
105 visitors
23 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

  W Szczodrem (Sybillenort) od XIX w. do dziś przetrwały fragmenty kompleksu pałacowego. Powstał on na wzór głównej rezydencji królów angielskich, więc nazywano go „Śląskim Windsorem”. Słynął z pięknych komnat. Jedną z nich była tzw. Sala Łysych – nazywano ją tak, ponieważ głowy łysych mężczyzn odbijały się w przeszklonym suficie. Przybywały tu tysiące turystów, aby podziwiać bezcenne obrazy i ryciny etc., w tym pamiątki z czasów Napoleona I i porcelanę miśnieńską. Tylko tutaj można było zobaczyć serwisy stołowe wykonane specjalnie na królewski stół.
  Jeszcze w trakcie przebudowy dokonano włamania do pałacu. Sprawców złapano, a ich portrety powieszono na sali, dla przestrogi. W latach1792-1802 książę oleśnicki Fryderyk August von Braunschweig-Oels rozbudował pałac, dodając cztery nowe skrzydła. Postawił dwie wieże z kopułami, urządził teatr, kawiarnię i wozownię, w której znalazły się wystawne wozy i karety, nieomal w stylu królewskim. Za Fryderyka Augusta rozpoczął się okres świetności Sybillenort. Pałac otoczony został 75-hektarowym ogrodem krajobrazowo-botanicznym, sięgającym aż po Długołękę. Obok pałacu zbudowano oranżerię, a dodatkową atrakcją był teatr, w którym występowali aktorzy z Wrocławia oraz sprowadzony specjalnie z Brunszwiku balet.
  Następnym po księciu Chrystianie Ulryku właścicielem pałacu był książę Wilhelm. Dla niego pałac w Szczodrem był przede wszystkim miejscem zabawy i wypoczynku. Po śmierci Wilhelma w 1884 r. pałac odziedziczył król Saksonii Albert z dynastii Wettynów, który wprowadził zasadnicze zmiany. Życie pałacowe popłynęło wolniejszym tempem. Nakazał księdzu katolickiemu poświęcić wszystkie pomieszczenia pałacu, teatr zlikwidował, a w jego miejsce urządził kaplicę. Jego żona Karolina, szwedzka księżniczka Waza, sprowadziła do kaplicy antyczny marmurowy ołtarz z Wenecji. Przed pałacem król Albert postawił fontannę, która istniała do lat 60. XX w. W 1895 r. pałac wzbogacił się o nową jadalnię, której ściany pokryte były wytłoczoną skórzaną tapetą z malowidłami przedstawiającymi sceny z mitologii greckiej. Król Albert zmarł w Szczodrem w 1902 r. Na pamiątkę po nim Karolina wybudowała pomnik – krzyż kamienny z wyrytym w marmurze fragmentem poezji Goethego (zachowany do dzisiaj).
  Następnym właścicielem pałacu był brat Alberta Georg. A od 1904 r. ostatni król Saksonii Fryderyk III saski. Mieszkał w Szczodrem także po swojej abdykacji w 1918 r., aż do śmierci w 1932 r. Po śmierci Augusta pałac opustoszał – jego syn Chrystian sprzedawał wyposażenie na licytacjach, a resztę przewiózł do swojego pałacu koło Drezna. Pałac stał się całkiem opuszczony i zaniedbany. Majątek przejęło wojsko, a w okresie II wojny światowej hitlerowskie SS. Chociaż wnętrze pałacu uległo spaleniu w 1945 r., sama bryła zachowała się w dobrym stanie co najmniej do 1955 r., po czym została rozebrana. Z rozbiórki ocalał niewielki fragment całości – północna część wschodniego skrzydła. W resztkach pałacu w latach 1977-1980 utworzono Ośrodek Doskonalenia Zawodowego. Po 1989 r. pałac wraz z przyległym terenem został sprzedany włoskiej spółce, która się nim nie interesuje. Budynek wraz z przyległym terenem ulega dewastacji.

https://www.facebook.com/photo.php?v=424088757694941&set=vb.127130390724114&type=2&theater

keszyk jest w bramie południowej, przy lewym przyczółku, w pierwszej dziurce w murze, h=1,2m. Do hasła trzeba podać ile jest tarcz herbowych na bramie

Log entries: Found 42x Not found 7x Note 4x All entries Show deletions