Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Św. Jadwiga - walka o wolność - OP7882
Kościół św. Jadwigi jest wyjątkowym miejscem gdzie wierni walczyli o budowę swojej świątyni.
Owner: skobar
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 190 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-12-2013
Date created: 20-12-2013
Date published: 20-12-2013
Last modification: 05-06-2015
39x Found
6x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
45 visitors
22 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  One-minute cache  GeoHotel  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
W związku z budową nowej huty w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz rozbudową starej nastąpił szybki rozwój miasta, zwłaszcza w latach 70-tych i 80-tych. Huty potrzebowały zaplecza technicznego, transportu – powstawały więc liczne przedsiębiorstwa. To pociągało za sobą zapotrzebowanie na ogromne ilości nowych rąk do pracy. Aby przyciągnąć do przemysłu ludzi, władze obiecywały mieszkania: najpierw małe – rotacyjne, a później własne M-3, M-4. Władza ludowa cieszyła się, że przybywa ludności w mieście, a wieś pustoszeje.
Gorliwy i roztropny ówczesny proboszcz – ks. Kazimierz Pelc kierował do władz kościelnych i świeckich prośby o pozwolenie na budowę nowych świątyń w powstających osiedlach: Ogrody, Stawki, Rosochy. Ówczesne władze w mieście były nieugięte. W latach 80-tych, gdy w innych miastach budowano już kościoły, tutaj można było o tym tylko marzyć.
Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej Edward Materski wychodząc z założenia, że wierni mają prawo mieć bliższą odległość do kościoła i posiadać swoją świątynię, dnia 15 stycznia 1984 roku poświęcił na osiedlu Stawki krzyż i plac pod budowę kościoła i odprawił pierwszą mszę świętą na terenie podarowanym parafii św. Michała przez przedwojennego prezydenta miasta Ostrowca, pana Adama Mrozowskiego.
Mieszkańcy os. Stawki pod gołym niebem, na mrozie i wietrze uczestniczyli w nabożeństwach przez trzy zimy, dlatego chcieli mieć dach nad głową w kolejną zimę. Bardzo zniecierpliwieni brakiem przychylności władzy, dnia 17 listopada 1986 roku na nowo rozpoczęli budowę kaplicy.
Po raz trzeci do budowy przystąpiono we wtorek 2 grudnia 1986 roku. We środę wezwano proboszcza parafii do Urzędu Miasta, gdzie oczekiwał go prezydent miasta Ostrowca i dyrektor Wydziału do Spraw Wyznań z Kielc. Proboszcz mógł już obiecać władzom, że więcej już budować nie będą bo stan budowy pozwalał na zamknięcie drzwi. Były też zaszklone okna.
Mimo nieżyczliwości i wrogości władz świeckich budowę kaplicy ukończono i w niedzielę 7 grudnia 1986 roku ks. Bp. Adam Odzimek odprawił pierwszą mszę świętą i poświęcił kaplicę. Władze aż 10-krotnie nakładały wysoką grzywnę na parafię za wybudowanie kaplicy. Złośliwość władz miejskich nie skończyła się wraz z ukończeniem budowy. Parafia otrzymała pismo informujące, że w związku z nielegalną budowlą wypowiada się umowę na dostawę energii elektrycznej. Dnia 22 czerwca 1987 roku odłączono światło na okres 13 miesięcy. W kaplicy zapłonęły lampy naftowe.
Budowę kościoła rozpoczęto misjami świętymi w dniach: 1 – 9 maja 1993 roku. W dniu 5 listopada 1994 roku przystąpiono do wylewania betonu pod ławy kościoła. Do czerwca 1996 roku ukończono fundamenty kościoła i kanału montażowego a w dniu 16 czerwca 1996 roku ks. bp. Wacław Świerzawski, w czasie wizytacji kanonicznej wmurował akt erekcyjny parafii.
Pierwszą cegłę na murze położono w środę 9 października 1996 roku we wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka. 24 grudnia 2000 roku w nowej świątyni odprawiona został w obecności wielkiej rzeszy parafian pierwsza msza święta.
W Wielkim Poście 2003 roku podjęto myśl o wykonaniu krzyża. Rzeźbę wykonano wzorując się na krzyżu z Katedry Wawelskiej.
Informacje zaczerpnięto z www.swjadwiga.ostrowiec.pl (za zgodą admnistratora), tam wiecej info.
Dla każdego w skrzynce mały prezencik na pamiątkę.
Skrzynka ukryta jest w "okolicy" krzyża upamiętniającego miejsce drewnianej kaplicy.

Prawie wszystkie moje skrzynki są dwusystemowe. Jest jeden logbook w który proszę się wpisywać. O kolejności wpisów w danym portalu keszerskim decyduje po prostu zapis na stronie. Cieszy mnie gdy w logu jest dłuższy wpis z którego coś i ja się dowiem. Proszę nie robić pustych wpisów (nie chce takich wpisów usuwać, choć mam na to czasem chęć). Po znalezieniu skrzyneczkę proszę odłożyć dokładnie tak jak ją znaleźliście.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Kościół św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Św.
Ciepło ciepło :-)