Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie - OP7881
obecnie teren ogródków działkowych.
Eigenaar: Pipelki
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 5 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-01-2014
Gemaakt op: 20-12-2013
Gepubliceerd op: 11-01-2014
Laatste verandering: 20-04-2016
44x Gevonden
3x Niet gevonden
8 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
45 x Bekeken
33 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Atyde, Dana i Piotr, dulus-y, KoMa69
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie w Policach



W historii miasta sprzed kilku wieków brak jest źródeł traktujących o polickich szkołach. Niewątpliwie takie istniały, choćby szkoła parafialna przy kościele mariackim. Dzieci uczyły się tam podstaw, a te z lepszych domów mogły kontynuować naukę w szkołach średnich i gimnazjach w Szczecinie.
Pierwszą, a zarazem szeroko znaną szkołą policką, o której wspominają źródła, było powstałe w 1862 roku Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie, przeniesione ze Szczecina. W połowie XIX wieku w Szczecinie istniało wiele szkół średnich, stąd prawdopodobnie że, po odzyskaniu autonomii przez Police, postanowiono podnieść rangę miasta także w dziedzinie oświaty. Seminaria nauczycielskie były specyficzną formą w pruskim systemie szkolnym. Kandydatów przyjmowano najpierw na dwuletni okres przygotowawczy, by potem mogli kontynuować naukę przez trzy lata w seminarium. Absolwenci przepracowywali dwuletni okres próbny i po zdaniu specjalnego egzaminu byli zatrudniani w szkołach elementarnych. Warto wspomnieć, że kandydaci do nauki w seminarium, mieli wcześniej za sobą naukę w szkołach średnich niższego stopnia.

Na zdjęciu Emil Theodor Goltzisch 1805-1871, pierwszy dyrektor seminarium w Policach.

Otwarcie polickiego seminarium odbyło się z wielką pompą 1 maja 1862 roku. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele najwyższych władz prowincji, lokalnych kościołów, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze Polic i Szczecina. Pierwszym dyrektorem placówki był wielce dla niej zasłużony Emil Theodor Goltzsch (1805-1871). Polickie seminarium w niezmienionej formie istniało, jak pisał w „Stettiner Nachrichten” Joachim Peters, do wczesnych lat dwudziestych. W latach późniejszych w kompleksie urządzono szkołę budowlaną, której absolwenci otrzymywali zatrudnienie w fabryce benzyny syntetycznej.

                                             Główne wejście

















Das Königliche Evangelische Lehrerseminar - Królewskie Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie powstało przy Lehrerseminarstrasse - ulicy Seminaryjnej, dzisiejszej ul. Sienkiewicza. Składało się z budynku głównego i dwóch bocznych skrzydeł. Do obiektów z czerwonej cegły wiodła, od głównej bramy przy dzisiejszej ulicy Kościuszki, szeroka żwirowa aleja. Szkoła była nowoczesna, z przestronnymi klasami, pracowniami, salą gimnastyczną i boiskiem sportowym. W ciągu ponad 50 lat istnienia jej mury opuściło 1582 absolwentów. W pierwszym roku istnienia - 27 absolwentów, w roku 1909 już 59. Okolicznościowe wydanie książkowe z okazji 50-lecia istnienia placówki wymienia nazwiska 9 dyrektorów, 11 nauczycieli wiodących, 20 nauczycieli zwyczajnych, 9 pedagogów komisyjnych, 10 nauczycieli pomocniczych. Robót ręcznych oraz rękodzieła uczyło 6 nauczycielek, o zdrowie uczniów dbało 3 lekarzy, administracją zajmowało się 4 księgowych, zaś o porządek w szkole dbało 8 woźnych.

Po wojnie, mimo znaczących zniszczeń, szkoła istniała i nawet urządzono w jej murach, w 1947 roku, pierwsze klasy pierwszej polickiej szkoły podstawowej. W 1948 roku decyzją architekta Szczecina przeznaczono budynki do rozbiórki. Cegła z szacownej polickiej szkoły pojechała do Warszawy, na odbudowę stolicy. Dziś na terenie byłego seminarium urządzono ogródki działkowe. Przechodzący tędy policzanie nie mają pojęcia, że istniała tu niegdyś szkoła, w której uczyli się młodzi ludzie z całej Prowincji Pomorskiej.

Główna brama

 

OPIS SKRZYNKI:

Prefabrykaty butelki PET ukryty w dość specyficznym miejscu.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
teren seminarium, projekt Łukasz S. (SPZP "SKARB")
Seminarium
aktualny widok na seminarium... (2014)
pozostałości...
w tej okolicy...