Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Akademia Zamojska - OP784E
Nieznane zakątki Zamościa
Właściciel: starletka
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 212 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 15-12-2013
Data utworzenia: 15-12-2013
Data opublikowania: 15-12-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 30-03-2019
104x znaleziona
12x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
76 odwiedzających
65 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Prośba autora tej skrzynki do jej zdobywcy:

  • - uszanuj jej zawartość i pomyśl o gościach, którzy tu będą po Tobie
  • - pomóż zachować czystość w jej otoczeniu, jeśli znajdziesz jakieś śmieci – zabierz je ze sobą - nie zostawiaj w niej nic takiego, czego nie chciałbyś znaleźć w swojej skrzynce
  • - nie okradaj skrzynki, jeśli coś zabierasz to w zamian pozostaw coś równie wartościowego.
  • - jedzenie, słodycze, gumy, kapsle, korki, uszkodzone zabawki, stare bilety komunikacji, stare bilety do kina, szyszki, patyki, współczesne monety obiegowe itp. to są zwykłe śmieci. Proszę nie wkładaj takich rzeczy do moich skrzynek.


------------------------------------------------------------------------------------------------------

Założenie Akademii przez Jana Zamojskiego w 1594 roku postawiło Zamość w rzędzie trzech miast uniwersyteckich w Rzeczypospolitej , obok Krakowa  i Wilna. W intencji fundatora Akademii Zamojskiej miała być szkołą obywatelską dla młodzieży szlacheckiej, przygotowującej się do służby państwowej, dlatego też nazwał ją Hippeum -szkołą rycerską. Z aktu fundacyjnego wystawionego 05.11.1600 roku pochodzą słynne słowa kanclerza: „Takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Założenie Akademii poprzedziły rozsyłane po kraju i za granicę odezwy profesorów i samego fundatora. Papież Klemens VIII wyda 29.10.1594 roku bullę na założenie Akademii i drukarni w Zamościu i dodał herb swego rodu Aldobrandinich do godła uczelni. Otwarciu Akademii Zamojskiej towarzyszył rozgłos europejski, fundatorowi przesyłano listy gratulacyjne i utwory poetyckie. Nawiązując do najstarszej tradycji uniwersyteckiej w Polsce Tomasz Zamojski ufundował w 1619 roku berło wzorowane na późnogotyckim berle Akademii Krakowskiej. Jan Zamojski  określił strukturę organizacyjną i przypisał  szczegółowy program nauczania w akcie fundacyjnym Akademii w 1600 roku. Studia były dwustopniowe: stopień niższy wstępny i normalny wyższy. Językiem wykładowym była łacina, uczono także greki, język polski był omawiany przy retoryce. Kładziono nacisk na oracje, organizowano często dysputy publiczne, uczono prawa rzymskiego, saskiego, magdeburskiego oraz ojczystego, zawartego w statutach i konstytucjach sejmowych.   

Obecny czteroboczny  gmach z dziedzińcem został wzniesiony w drugiej fazie dziejów uczelni w latach 1639 – 48, z fundacji Tomasza i Katarzyny Ostrogskich Zamojskiej, zapewne wg projektu inż. Andrea dell Aqua. Uroczyste położenie kamienia węgielnego nastąpiło już po śmierci fundatora 29.08.1628 roku. Wzorcowe rozplanowanie wczesnobarakowego gmachu, regularne, o ścisłej symetrii i osiowo ści z krzyżowym układem komunikacyjnym, pokrewne rozwiązaniom gmachów kolegiów jezuickich jest wybitnym osiągnięciem w dziedzinie architektury szkolnej XVII w . w Polsce. Dwutraktowe skrzydła wsch i zach.(frontowe), przez które przechodzi oś założenia z bramami i klatkami schodowymi, pomieściły w obu kondygnacjach duże sale audytorskie, kaplicę, bibliotekę i drukarnię. W dwóch pozostałych skrzydłach, trzytraktowych z krzyżowymi korytarzami pośrodku, znalazły się mieszkania dla profesorów i stancje dla studentów. Obszerny dziedziniec otwarty był na parterze z dwóch stron półkolistymi arkadami na filarach i opasany biegnącym wyżej fryzem ornamentalnym. Na środku dziedzińca była studnia. Wskutek opłakanego stanu Akademii w XVIII wieku zaniedbany gmach  po reformie bpa J. Lascarisa został ukończony i zmodernizowany w latach 1752 -65 przez architekta zamojskiego Andrzeja Bema. Budowla otrzymała w miejsce grzebienia attyk wysoki łamany dach mansardowy. Po kasacie Akademii w 1784 roku i po przeniesieniu Gimnazjum Zamojskiego do Szczebrzeszyna w 1811 roku, gmach został zamieniony na okres kilkudziesięciu lat na koszary wojskowe.Za rządów gen. Mallet – Malletskiego, ok. 1825 roku, budynek poddano zubożającej go przebudowie w duchu „koszarowym”, dachy mansardowe zostały zdjęte, arkady w dziedzińcu zamurowane, portale i obramienia okienne skute. Po likwidacji twierdzy w 1866 roku do gmachu wróciła młodzież szkolna, z przerwą okupacyjną w latach 1939 -44, gdy mieściła się tam żandarmeria niemiecka. Obecnie  gmach wykorzystywany jest na cele oświatowe.

Co do kesza:

Weż coś do pisania. Kesz - pojemnik PET.Ukryty, za Starą Bramą Lubelską ,nad przejściem.

Nie trzeba kopać.

Powodzenia.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  zielone auto - Całkowity dystans: 433 km

Obrazki/zdjęcia
1
2
Keszerzy rozbierają twierdzę.
4
strefa poszukiwań kesza