Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Hydro Bau I - OP7838
Gimnazjum nr 1, ex-biurowiec Hydrierwerke Pölitz (FP015)
Owner: FelixP
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 15 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-12-2013
Date created: 13-12-2013
Date published: 15-12-2013
Last modification: 16-01-2014
93x Found
1x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
65 visitors
60 x rated
Rated as: Good
2 x recommended
This cache is recommended by: Dezerter, Pipelki
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Hydro Bau I to nazwa kodowa budynku administracji niemieckiej fabryki paliw syntetycznych Hydrierwerke Pölitz AG. O samej fabryce dowiecie się z opisów pobliskich skrzynek, choćby OP144A lub OP234B.
"Biurowiec" po wojnie pełnił rolę szkoły podstawowej (nr 4, im. Henryka Sucharskiego), a obecnie Gimnazjum nr 1 (im. „Polskich Noblistów”).

W czasach wojennych pełnił on początkowo budynek administracji – znajdował się tuż przy bramie głównej tego wielkiego kombinatu, a później, w momencie intensyfikacji bombardowań fabryki i częściowym zniszczeniu obozu Pommerlager zmienił charakter na budynek zakwaterowania dla pracowników przymusowych. O tym zdarzeniu opowiada jeden z polskich pracowników przymusowych, naoczny świadek dziejów wojennych Polic,  p. J.B. Koziński na łamach swoich wspomnień "Przymuszeni z literą P. Jak Police...":

Zamienienie biurowca na obóz Bau I nastąpiło z konieczności i dopiero w początkowym okresie 1943 roku. Taka konieczność wyniknęła z tego, że zaszła potrzeba zapewnienia miejsc zamieszkania robotnikom polskim, którzy stracili je w wyniku zbombardowania części obozu "Pommernlager" i likwidacji skatku "Bremerhaven". Ci pracownicy ulokowani zostali w obozie Bau I i stanowili jego główny trzon.
Obóz "Pommernlager" - w części niezniszczonej przez naloty nadal zamieszkiwali Polacy. Zarówno obóz "Pommernlager" jak i "Bau I" były czynne do końca, do jest do ewakuacji w marcu 1945 roku.
W uzupełnieniu do podanych już wiadomości dotyczące lagru pod nazwą "Bau Ein" - Bau 1 - był i jest budynkiem dwupiętrowym. Drugie piętro podobnie jak pierwsze było zasiedlone przez Polaków. [..]
Pragnę przy tym powiedzieć, że na określenie tego budynku pojawiła się także nazwa "Bau Zwei" (Bau 2). Nazwa ta odnosiła się do adresu i oznaczała piętro drugie.[..]
Na parterze Bau I administracyjnego, zamienionego na lager, nadal mieściły się pomieszczenia związane a administracją obozu: jak biuro komendanta, urzędników, stołówki, kantyny czy punktów wydawania posiłków i deputatów żywnościowych. Może dlatego nazwa budynku pozostała po niemieckim "Hydro Bau I Vervaltungsgebäude" czyli budynek administracyjny.

 Według planów odnalezionych po wojnie, budynek jaki widzimy teraz miał być  znacznie powiększony i miał stanowić cześć większego kompleksu – jego wizualizację przygotował jeden z członków stowarzyszenia “SKARB”. Hydro Bau I, w stanie jakim znajduje się obecnie, widoczny jest po lewej stronie (charakterystyczny ‘łuk”).


Tuż przy południowym końcu budynku znajdował się schron lub też jakieś inne „podziemia” (może pozostałości po rozbudowie kompleksu?) – ruiny stały tam jeszcze w latach ’80 (i stanowiły ulubione miejsce „rekreacji” na przerwach lekcyjnych niektórych uczniów szkołyNiewinny) – po likwidacji ruin wybudowano tam salę gimnastyczną.

Dla zainteresowanych podaje linki do repozytorium zdjęć szkoły/gimnazjum:

 Co do skrzynki:

Ukryta jest kilkadziesiąt metrów od gimnazjum, pod kordami (+/- 3m) na tak zwanej „górce”. Z miejscem tym też wiąże się pewna tajemnica: „górka” powstała prawdopodobnie w czasach Enklawy Polickiej i miałaby służyć jako rampa załadowcza „zaprzyjaźnionym” siłom pragnącym wykorzystać technologię „gitlierowców” za wschodnią rubieżą, a może do ukrycia czegoś?
„Górką” zainteresowali się i próbowali zbadać członkowie SKARB-u: „[..]przekopaliśmy wiertnicą w paru losowo wybranych miejscach. Od strony przystanku- trochę podsypki z cegieł. Od strony zachodniej- glina o jednorodnej strukturze. Kopaliśmy do ok. 2m. Zero ciekawostek.” (tu źródło)
Czyścioszkom rękawiczki będą niezbędne, szczególnie w deszczowy dzień!

Na pierwszych 3ch znalazców przewidziane są certyfikaty: FTF, STF, TTF. Powodzenia!

O okolicy:
15 metrów od skrzynki (w POI1) znajduje się wejście do podziemnego schronu. O schron pytajcie Pipelki Mrugnięcie albo czytajcie tutaj. Wszystkich potencjalnych penetratorów uprasza się o ostrożność i rozsądek podczas ewentualnej penetracji!
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Wejście do schronu (POI1)
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Biurowiec/Gimnazjum dzisiaj
"Górka"
Wejście do schronu (POI1)
Tu