Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dom z "krzywymi oknami" - OP7773
Czyli Kamienica Loitzów
Eigenaar: Molly1 (iwmali)
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 13 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:03 h    Lengte: 0.02 km
Geplaatst op: 30-11-2013
Gemaakt op: 30-11-2013
Gepubliceerd op: 30-11-2013
Laatste verandering: 04-08-2020
246x Gevonden
5x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
119 x Bekeken
175 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Recommended at night  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL


Kamienica Loitzów jest jednym z piękniejszych zabytków Szczecina, stoi trochę na uboczu i często nie jest zauważana przez turystów.
Została ona wybudowana w połowie XVI w.,tj. w latach 1539 - 47, na polecenie Hansa II Loitza (Jana Łozicy), wieloletniego burmistrza miasta, kamienicę ukończyła jego żona Anna. Loitzowie należeli do najbogatszych kupców i bankierów europejskich. Na ich majątek składały się domy, spichlerze na Łasztowni, wielkie obszary ziemi na terenie miasta i Pomorza, Meklemburgii i Polski, wzbogacili się na handlu śledziami, solą i zbożem.
Pod koniec XVI w. nastąpił upadek finansowy Loitzów, związany z wymarciem dynastii Jagiellonów i upadku finansów. Po bankructwie i ucieczce Loitzów do Polski kamienice przejęli książęta pomorscy, znajdowały się tam mieszkania dworzan.
Podczas oblężenia miasta przez wojska szwedzkie w 1630 r.- silnie ucierpiał dach budynku, który został odbudowany przez księżną pomorską Annę Croy, ostatnią przedstawicielką rodu Gryfitów. Po śmierci Bogusława IV, kamienica stała się własnością najpierw urzędników dworu szwedzkiego, później w XVIII w. należała do braci Dubendorfów, którzy założyli w niej cukiernię, nazywana wówczas była Dworem Dubendorfów albo Domem Szwajcarskim.
W XIX wieku zaczęła się powolna dewastacja budynku. Nastąpiły bowiem przebudowy i nadbudowy kamienicy, zniszczono wówczas ozdobne szczyty, wnętrza pokryte rzeźbionymi drewnianymi stropami - podzielono całość na małe mieszkania czynszowe dla ubogiej ludności.
Podczas II wojny światowej w r. 1944 w trakcie nalotów alianckich wnętrze kamienicy zastało całkowicie wypalone. Ocalały jedynie mury zewnętrzne, piwnice i klatka schodowa.
Siedzibę Loitzów zaczęto odbudowywać w 1955 r. i jako pierwszy budynek po wojnie został całkowicie odremontowany i zrekonstruowany, w 1961 r. stał się siedzibą Liceum Plastycznego i jest nią do dnia dzisiejszego.
Patrząc na elewację widzimy przed wszystkim "krzywe oka" klatki schodowej czyli maswerki oraz kopię niewielkiego reliefu z piaskowca - przedstawiającego nawrócenie Szawła, oryginał dzieła z  warsztatu Schencka Bethe obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej.


                                                       

Magnetyk znajduje się blisko kamienicy. Pamiętaj o ponownym dobrym schowaniu kesza. Dyskrecja wskazana, jeden keszyk już zniknął.

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kamienica zimą
"Nawrócenie Szawła"