Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Miasto z morza i marzeń - OP75F5
Podróże w czasie
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 3 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 11-11-2013
Date created: 10-11-2013
Date published: 11-11-2013
Last modification: 30-09-2020
190x Found
0x Not found
5 notes
watchers 13 watchers
284 visitors
158 x rated
Rated as: Excellent
50 x recommended
This cache is recommended by: AddWol, adrianoczub, Andre0373, bamba, Bartosz Budyń, Boguś z Polska, Bramstenga, Chief Merlin, cyniminis, Czarodziej, Ćwir, deg, DragonDCT, duduspan, EdiAda, Gor3iLLaZ_PL, Grazka, GuMiS160, Harry_Hole, Hasioki, Hasiosznupek, hobbbysta, irekz, Kacper.63, Kamelie, kamil i adam, Kapslo-Men, Koza, LadyMoon, MaciekBDG, Madzik29, Maleska, Michi98, My_Key, olgmar, pichu., Plastik, Plata, Qbacki, radoa, sierota, Sparaliżowany Opiekacz, suras, TrampCrumbTeam, TSW, ulla513, wrona97, wrygiel, wuja michal , zyrafa
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Miasto z morza i marzeń 
Podróże w czasie 
------
O miejscu:
 Gdynia – młode miasto o niezbyt długiej, ale jakże ciekawej historii. Odegrała ona jednak ogromną rolę, w życiu wielu pokoleń Polaków i do dziś napawa dumą jej mieszkańców, którzy już po raz drugi (w 2010 oraz 2013 roku) wskazali swoje miasto, jako najlepsze miejsce do życia w Polsce. Lecz Gdynia to przede wszystkim ludzie. Na początku byli tu Kaszubi (i to właśnie im głównie poświęcam tą skrzynkę), to dzięki nim powstało to miasto. Jeszcze podczas zaboru pruskiego kiedy Gdynia była jedynie małą, nieliczącą się jeszcze wioską rybacką, ponieważ polityka zaborców zatamowała jej rozwój. Ba, nie tylko nie poczyniono wysiłku do rozkwitu Gdyni, ale również starano się ją za wszelka cenę zgermanizować. Do wsi zaczęli przybywać niemieccy osadnicy, celem wyparcia z tych terenów rdzennych Kaszubów. Nie chcieli się oni zrzec przynależności tej ziemi do Polski i za każdym razem, kiedy to było możliwe, akcentowali oni swą polskość. Pruski zaborca w zamian obarczył ich nadmiernymi podatkami, nie dopuszczał do szkół i urzędów, a nawet zabronił im do porozumiewania się w języku ojczystym.
-------------
W 1913 roku, po ponad wiekowej niewoli, dwie trzecie mieszkańców Gdyni (łącznie około 900 osób) stanowili Polacy – ludzie prości, ale wielcy duchem, posiadający niezachwianą wiarę w odzyskanie wolności. Jednym z nich był Antoni Abraham żyjący w latach 1869-1923. Był on działaczem kaszubskim, znanym na całym Pomorzu ze swej nieustępliwości wobec zaborcy. Do 1914 roku władze Prus wytoczyły Abrahamowi 40 procesów za działalność społeczno-polityczną, to go jednak nie złamało. Kiedy po zakończeniu Wielkiej Wojny (tj. I wojny światowej) zwycięskie mocarstwa zachodnie wahały się z przyznaniem Polsce należącego się jej dostępu do morza, Antoni Abraham wraz z dwoma innymi przedstawicielami ludności kaszubskiej, jak głosi legenda, pieszo udał się do Paryża, na konferencję pokojową, aby udowodnić przynależność Kaszub do Polski. Widząc to, mieszkańcy samowolnie odrzucili panowanie pruskie. 23 Listopada 1918 roku usunięto z gminy znienawidzonego wójta pruskiego, a jego miejsce zajął Polak – Jan Radtke. Wprowadzono język polski do urzędów, a na budynkach pojawiły się biało-czerwone flagi.
------------

Przez kolejne lata, kiedy rząd Polski podjął się budowy portu w Gdyni( 25 lipca 1920 roku), a wieś stała się miastem (10 lutego 1926 roku) zaczęli do niego przybywać ludzie z różnych stron Polski. Ściągali robotnicy wykwalifikowani i bez zawodu, bezrolni chłopi, urzędnicy, technicy i inżynierowie, kupcy i rzemieślnicy… Większość cechowała duża przedsiębiorczość, energia i zapał. Przybywali do Gdyni, oddając swoje siły i umiejętności, zrastali się z portem i miastem, tworząc najwartościowszy ich element. Uwielbiali Gdynię, jako twór własnych rąk, byli z niej dumni, choć życie tu nie było łatwe…
---------
Bez tych ludzi i ich oddania, na pewno nie powstałaby Gdynia taka, jaką jest dzisiaj. Dlatego skrzynkę tę dedykuje wszystkim tym, na których zapale i determinacji, poświęceniu i oddaniu, pocie i krwi, ale przede wszystkim marzeniach, powstało to miasto…
--------
Mieszkało ich w Gdyni, a właściwie ówczesnej Gdingen (bo taką nazwę nosiła Gdynia podczas zaborów), około 200. Trudnili się rybactwem, a życie wpływało im skromnie i powoli. Chata (ostatnia zachowana w Gdyni), w której znajduje się skrzynka została wybudowana około 1890 roku, chociaż czas w pewnym momencie się w niej zatrzymał… Fundamenty, ściany, belki oraz części eksponatów liczą sobie przeszło sto lat. Dziś mieści się tam kawiarnia – „Cafe Strych”. Można się tam napić kawy, herbaty, grzanego piwa, bądź mocniejszych trunków. :)
-----

Otwarta jest ona codziennie od 13:00-01:00.

Więcej informacji na stronie www.cafestrych.pl

-------
O skrzynce:

Skrzynka ukryta jest w lokalu. Tym razem możesz zapomnieć o konspiracji, jednak staraj się nie dotykać wszystkiego. Jeśli zobaczysz skrzynkę, na pewno będziesz wiedział, że to ona.
--------
Specjalne podziękowania dla LadyMoon za ogromną pomoc przy stworzeniu logbooka i certyfikatów.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Chata, w której dziś mieści się kawiarnia, na początku XX wieku
Gdynia, rok 1915
Gdynia, rok 1925
Jedna z chat przy ul. Starowiejskiej
Pocztówka z Gdyni z czasów zaboru pruskiego
Pamorama Gdyni z 1911 roku
Wewnątrz
Wewnątrz
Chata, w której mieści się dziś kawiarnia, w 1941 roku.
Tego szukasz