Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mgła wojny II - OP74DF
Zadymiacze w okolicy Uniemyśla (FP011)
Właściciel: FelixP
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: -1 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.90 km
Data ukrycia: 03-11-2013
Data utworzenia: 31-10-2013
Data opublikowania: 03-11-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 31-05-2014
21x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 3 obserwatorów
57 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Skrzynka jest kontynuacją OP72BB – o zadymianiu, bombardowaniu i atrapach zbiorników Hydrierwerke Pölitz (znajdujących się w Zalesiu) dowiesz się z opisie tejże skrzynki.
Wokół Hydriewerke Pölitz znajdowało się prawdopodobnie 3 grupy atrap zbiorników paliwowych mających na celu zmylenie załóg bombowców alianckich podczas licznych nalotów na fabrykę paliw syntetycznych. Lokalizację atrap potwierdzają liczne zdjęcia lotnicze i dotyczą następujących miejsc:
  • okolice Nowej Jasienicy,
  • Zalesie (vide OP72BB)
  • Uniemyśl (niem. Wilhelmsdorf)
W 2-ch ostatnich lokalizacjach stosowano zadymianie w celu uwiarygodnienia atrap oraz wciągnięcie samolotów w pułapkę w postaci baterii dział przeciwlotniczych, tzw. FLAK.
Zadymiano miedzy innymi ze stacjonarnych kominów żelbetonowych rozmieszczonych w bezpośredniej bliskości atrap. W Zalesiu udało się namierzyć 9 takich kominów, w Uniemyślu jak dotąd tylko 1. Lokalizacja tego zadymiacza (na niego wskazują koordy +/- 3m) jest miejscem ukrycia skrzynki. Niestety obiekt ten wykorzystywane jest jako doraźny śmietnik wiec pełno obok różnych nieczystości.

Atrapy (prawdopodobnie drewniane) znajdowały się na północnych-wschód od komina, obecnie jest to miejsce nadal odkryte (w przeciwieństwie do zalesionego Zalesia) i niezagospodarowane więc można sobie łatwo wyobrazić ich rozmieszczenie (naturalnie po atrapach nie ma śladu) – po lewej zdjęcie lotnicze (kesz/zadymiacz zaznaczony jako X) i plik kmz dla dociekliwych (polecam funkcję “transparency”) - ścieżki widoczne na zdjęciu nadal istnieją! Oczywiście po drewnianych konstrukcjach nie pozostał ze zrozumiałych względów żaden ślad.

W celu uwiarygodniania instalacja w Uniemyśłu oprócz atrap zbiorników posiadała atrapy rurociągów i nabrzeża. Całość została jednak rozszyfrowana przez wywiad RAF-u (zdjęcia lotnicze okolic Uniemyśla posiadały adnotacje "dummy tanks", dummy pipeline", "dummy wharf").

Położenie komina może być przypadkowe gdyż dotarłem do relacji pierwszych powojennych mieszkańców Uniemyśla, którzy pamiętali resztki atrap stojących na terenie planowanym pod pola rolnicze i ściąganie kominów zadymiaczy przy pomocy koni. Poza tym, w odróżnieniu od tych w Zalesiu, zadymiacz nie stoi na ceglanym podwyższeniu, choć cegły, wyglądające na oryginalne, leżą starannie ułożone tuż obok.
Prośba: jeśli ktoś natknąłby się na inne kominy niż te opisane tutaj i w opisie OP72BB bardzo proszę o spisanie współrzędnych i przysłanie na priva (kontakt podany w moim profilu). Pomoże to uzupełnić wiedzę o wojennej historii tych okolic.

Na południowy wschód od komina znajdowały się najprawdopodobniej 2 baterie przeciwlotnicze (POI1) – charakterystyczne okręgi na planie trójkąta widać na mapie googla (najlepiej te z 2004) - zdjęcie po prawej – w terenie raczej się tego nie dostrzeże, szczególnie, że na miejscu jednej z nich stoi już posiadłość.


Po lewej zdjęcie lotnicze atrap w okolicach Nowej Jasienicy (około 7 km na SW) - tam nie udało się odnaleźć żadnego komina więc "Mgłę Wojny III" nie planuję zakładaćWystawiony język:

Co do skrzynki:

Skrzynka zakopana płytko tuż koło (30cm) komina - przykryta tym na co wskazuje zdjęcie spojlerowe (więcej informacji w podpowiedzi).

Samochód można zostawić w okolicach POI 1. W 4x4 można zrobić prawie drive-in. 

Dla pierwszej 3 znalazców przewidziane są certyfikaty FTF, STF, TTF –Powodzenia!

 Przy opracowywaniu opisu korzystałem z materiałów dostępnych na forum.police.info.pl (dział „Historia”).

Edycja 2014.05.31: drobne korekty językowe + link do zdjęcia lorniczego.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Lokalizacja dział p.lot.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tego miejsca szukamy
Z bliska
Pod tym obiektem
Pod tym obiektem II
Wpisy do logu: znaleziona 21x nieznaleziona 1x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria