Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Gucin Gaj - OP7473
Ursynowska Ścieżka Edukacyjna - mapa wspomnień
Eigenaar: faum
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 92 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 24-10-2013
Gemaakt op: 25-10-2013
Gepubliceerd op: 25-10-2013
Laatste verandering: 06-11-2013
49x Gevonden
6x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
78 x Bekeken
28 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: gemiddeld
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Na początku XIX wieku Stanisław Kostka Potocki, ówczesny właściciel Wilanowa, przygotował dla siebie spokojną siedzibę, z dala od gwarnego życia, na terenie Służewa. W tym celu przebudował budynki dworskie z XVIII wieku, znajdujące się na wzgórzu skarpy wiślanej. Do istniejącego pałacyku i zabudowań gospodarczych dodał ogród i uporządkował otoczenie. Posiadłość nazwał Gucin, od imienia swojego wnuka. Po śmierci Kostki Potockiego, jego żona Aleksandra urządziła w tym miejscu Gaj na wzór dawnych świętych gajów, upamiętniających zmarłych drzewami sadzonymi przez jego bliskich. W powstanie gaju zaangażowani byli Jan Ursyn Niemcewicz,  Stanisław Staszic, Adam Czartoryski czy Zygmunt Vogel. Ustawiono tam również obeliski, sarkofag z chęcińskiego marmuru i kamienie pamiątkowe. Po 1856 roku, kiedy Gucin Gaj przestał być w posiadaniu potomków Potockich, teren zaczął być dewastowany. Pałac, ogród i pamiątki niszczały, wycinano również drzewa. Adam Branicki, ostatni przed wojną właściciel Wilanowa, sprzedał górny ogród i część dolnego parafii św. Katarzyny, natomiast Gaj i pozostałą część dolnego ogrodu Bolesławowi Habichowi. Pierwsza i druga wojna światowa dokończyły zniszczenia, wycięto większość drzew, w tym aleje topolową prowadzącą z Wilanowa. Pozostałe budynki gospodarcze i drewniana zabudowa kościelna spłonęły w 1939 roku. Pałacyk rozpadł się ostatecznie w 1950 roku. Jedyne zachowane pomniki – sarkofag i obelisk – przeniesiono w 1963 roku do Wilanowa. Po wojnie na terenie Gucin Gaju znajdowała się hodowla pstrągów i raków. Po zmianie ustroju teren przeszedł na własność gminy Mokotów. Na terenie parku, na dole skarpy wiślanej można znaleźć tajemniczą wnękę. Wieści głoszą, że na przełomie XVIII i XIX wieku było to miejsce spotkań Loży Masońskiej.

Opracowano na postawie:http://eela1.blox.pl/2009/02/Gucin-Gaj.html; Czasoprzewodnik 33 lata na Ursynowie, Maciej Mazur, Wydawnictwo Myśliński, Warszawa 2010.

W środku oprócz logbooka i ołówka znajdziesz stare zdjęcie i wspomnienie dotyczące tego miejsca. Możesz też zostawić własne.

Skrzynka znajduje się na drzewie między dwoma stawami.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Gucin Gaj
Żółta gumka
Miejsce ukrycia