Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Homo Sapiens Fossilis - OP7466
Najstarsze w kraju znalezisko ludzkich szczątków
Właściciel: Pepe1
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 317 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-10-2013
Data utworzenia: 25-10-2013
Data opublikowania: 25-10-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2013
97x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
96 odwiedzających
72 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: flora__73, fredzio, Mensor, my78, XxMELONIKxX
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
W marcu 1955 r. Teodor Kubiczek, preparator Muzeum w Bytomiu, przywiózł do Zakładu Antropologii Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu kopalną czaszkę ludzką znalezioną w piaskowni w Siemoni koło Będzina. Czaszka została odkryta w piasku podsadzkowym transportowanym na zamułkę płynną do śląskich kopalń.
Dzięki interwencji Muzeum w Bytomiu zlokalizowano pole eksploatacyjne w Siemoni, skąd wywożono piasek, jednak dokładnego miejsca znaleziska nie udało się odtworzyć. Ustalono, że była to południowa skarpa pola Jaworznik. Muzeum w Bytomiu przekazało czaszkę z Siemoni prof. Janowi Mydlarskiemu do opracowania antropologicznego. Niezwłocznie oddelegowano do Siemoni adiunkta Zakładu Antropologii Brunona Miszkiewicza, aby ustalił z Oddziałem Instytutu Geologicznego w Będzinie miejsce znaleziska. Informacje uzyskane na miejscu były niezwykle interesujące. Piaskownia w Siemoni była pochodzenia plejstoceńskiego i od dawna znane były szczątki fauny plejstoceńskiej, odkrywanej podczas eksploatacji piasku dla przemysłu. To pozwoliło wysnuć przypuszczenie, że kopalna czaszka ludzka pochodząca z pola Jaworznik ma również wiek plejstoceński. (...).
Na podstawie oceny morfologicznej uznano, że człowiek z Siemoni to Homo sapiens (człowiek rozumny), lecz nie typu współczesnego. Pewne cechy filogenetycznie starsze kwalifikują czaszkę z Siemoni do kręgu Homo sapiens fossilis z interstadiału oryniackiego, dlatego czaszkę z Siemoni uznano za najstarsze w okresie badań, poznane znalezisko paleoantropologiczne w Polsce. Czaszka z Siemoni przedstawia uszkodzoną męską kalwarię. Wiek indywidualny osobnika można określić na 20-25 lat. Kalwaria ma wyłamaną podstawę czaszki, co wskazuje na to, że osobnik ten padł ofiarą praktyk kanibalskich. Z prawej strony brak jest kości skroniowej, która być może uległa wyłamaniu przy rozbijaniu podstawy czaszki. Barwa kości jest ciemnobrązowa, waga duża. Te same cechy wykazują kości zwierząt odkryte w tej samej piaskowni.*

Kesz składa się z części zewnętrznej i zasadniczej wewnętrznej. Można skorzystać z łopatki. Umiejscowienie kesza to południowa skarpa piaskowni w Siemoni - orientacyjne miejsce wydobycia czaszki.




Proszę o dokładne maskowanie kesza.



Źródła: Marian B. Michalik- Kronika ludzkości, Kronika, Warszawa,1993r Wanda Stęślicka – Homo sapiens fossilis z Siemoni, PAN, Wrocław,1960r http://www.pradzieje.pl/Artykuly-pradziejowe/Pradzieje-cz.-1-paleolit-7.html
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Czaszka z Siemoni(1)
Mapka sytuacyjna
Czaszka z Siemoni 2
Prawdopodobny wygląd właściciela czaski