Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
AT-01 Szlak zabytków sakralnych - Oksa - OP73F2
Parafia Św. Mikołaja
Owner: asree
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 244 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 20-10-2013
Date created: 20-10-2013
Date published: 20-10-2013
Last modification: 26-11-2013
37x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
39 visitors
28 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Oksa - parafia położona w dekanacie małogoskim. Jej obecna nazwa jest zniekształceniem słowa „Oksza”, stosowanym w dawnej polszczyźnie na określenie siekiery, topora. Topór to także herb Rejów, który zachował się nad głównym wejściem do kościoła parafialnego. 
W miejsce Okszy nazwa Oksa została wprowadzona w czasie zaboru rosyjskiego, aby nie myliły się adresy, gdyż w Rosji było dużo miejscowości o podobnych nazwach, np. Okszów, Okszynów.

Z historii kościoła i parafii

W miejscu dzisiejszej Oksy istniała w początku XVI wieku wieś Tworów, będąca własnością Hieronima Rzeszowskiego, należąca do parafii Konieczno, archidiakonatu w Kurzelowie, archidiecezji gnieźnieńskiej. W 1554 r. od Hieronima Rzeszowskiego drogą zamiany na Chyczę i Besk (dzisiaj Brzostki) uzyskał Tworów i Pawiązów (dzisiaj Pawęzów) Mikołaj Rej. W tymże roku Zygmunt August pozwolił mu na założenie w miejscu wsi Tworów miasta Okszy, upamiętniając za pomocą tej nazwy herb Rejów i Orzechowskich. 
W 1554 r. Mikołaj Rej wydał dokument fundacyjny dla nowego miasta Okszy. Pod koniec życia rozpoczął budowę świątyni (zmarł w 1569 r. pojednany z Kościołem rzymskokatolickim). Jego syn Andrzej w 1570 r. kontynuował budowę świątyni, ale jako zboru kalwińskiego. 
Ks. kan. Tadeusz Marczewski, proboszcz parafii, podkreśla unikalność tej świątyni - jednej z najstarszych w Europie, wzniesionej specjalnie dla celów wyznania kalwińskiego i zachowanej do naszych czasów. 
- W końcu XVI wieku i w pierwszej poł. XVII okszański zbór stał się jednym z głównych ośrodków małopolskiego kalwinizmu, goszcząc wielu wybitnych kaznodziei - opowiada ks. Marczewski. - Kilkakrotnie odbywały się w nim synody ewangelików małopolskich. 
W 1678 r. świątynia została przejęta przez Cystersów z Jędrzejowa i zamieniona na kościół katolicki. Katolicy przebudowali kościół, wznosząc w 1770 r. nową zakrystię z ołtarzem głównym. Konsekracji kościoła w 1914 r. dokonał biskup kielecki Augustyn Łosiński. Parafia w Oksie powstała w początkach XVIII wieku. Zachowały się źródła świadczące o jej istnieniu z 1723 r. Budynek plebanii liczy 100 lat. Patronem parafii w Oksie jest św. biskup Mikołaj, którego obraz znajduje się w ołtarzu bocznym. 
Kościół jest murowany, wzniesiony na planie krzyża greckiego, złożonego z jednoprzęsłowych, prostokątnych ramion: nawy, kaplic bocznych i prezbiterium. Do ciekawszych zabytków należy dobrze zachowana charakterystyczna ambona z czasów, gdy kościół pełnił funkcję zboru kalwińskiego. Są też epitafia z XVII wieku.

Źródło: http://www.niedziela.pl/artykul/34097/nd/Oksa-zwyczajna-i-niezwyczajna


Sama skrytka mikro. Założona spontanicznie, więc są tylko 3 certyfikaty FTF i logbook. ;)
Proszę zabrać ze sobą coś do pisania.
Szukaj na koordach.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 37x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions