Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krakowiacy i Górale - OP7264
Właściciel: Haletha
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 203 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 27-09-2013
Data utworzenia: 27-09-2013
Data opublikowania: 27-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-09-2023
93x znaleziona
2x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
59 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Nie mądry, kto wśród drogi,
S przestrachu traci męstwo.
Im sroźsze ciernia, głogi,
Tym milsze jest zwycięstwo.
(...)
Im srożej Los nas nęka,
Tem mężniej stać mu trzeba:
Kto podle przed nim klęka,
Ten nie wart względów Nieba.

Wodewil „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” z librettem Wojciecha Bogusławskiego i muzyką Jana Stefaniego to pierwsza polska opera narodowa. Jej premiera miała miejsce w Teatrze Narodowym w Warszawie 1794 roku, gromadząc ówczesne elity i dodając im ducha na trzy tygodnie przed wybuchem Insurekcji Kościuszkowskiej (Bogusławski należał do powstańczego sprzysiężenia). Wesoły utwór o lekkiej formie zawarł w sobie dużo tekstu mówionego oraz zakamuflowane aluzje polityczne i patriotyczne, na które publiczność doby rozbiorów nie mogła nie zareagować. Znalazły się w nim również śpiewki autorstwa Hugona Kołłątaja i Juliana Ursyna Niemcewicza. Z powodu niniejszych treści twórców „Krakowiaków i Górali” wymienia się w kolejności, którą zastosowałam na początku – mimo iż zwykle w przypadku scenicznych dzieł muzycznych na pierwszym miejscu stawia się kompozytora, który uchodzi za ważniejszego:)

 

Muzyczna sfera dzieła, na innowacyjną wówczas skalę, oparła się na polskim folklorze i rytmach ludowych tańców, choć nie zawarła cytatów z konkretnych utworów. Zdaniem za to niektórych badaczy treści opery przeniknęły do muzyki ludowej, stając się elementem jej dziedzictwa.

 

Jak powszechnie wiadomo, akcja opery umieszczona została niedaleko miejsca ukrycia kesza:) Utwór „promował” i tak znaną wówczas Mogiłę, będąc lekkim, przystępnym w formie i przeznaczonym dla szerokich kręgów odbiorców. Dzięki tym wyznacznikom spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem, z czasem doczekując się nawet przeróbki („Zabobon, czyli Krakowiacy i Górale”) do muzyki Karola Kurpińskiego.

LIBRETTO W CAŁOŚCI  


Wojciech Bogusławski (1757 – 1829) obok tworzącego znacznie później Stanisława Moniuszki nazywany jest ojcem teatru polskiego. Autor dramatyczny, śpiewak, aktor, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie, założyciel warszawskiego konserwatorium i propagator idei oświecenia. Autor wielu librett operowych, wśród których obok „Krakowiaków...” na pierwsze miejsce wysuwa się „Nędza uszczęśliwiona” - jako pierwsza wprowadzająca do polskiej opery motywy folklorystyczne.

W 1971 przy ul. W. Sieroszewskiego na terenie dawnej wsi Mogiła odsłonięto wapienny głaz upamiętniający autora „Krakowiaków i Górali”. Kesz znajduje się w jego pobliżu, na terenie parku należącego do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego.

(Por. Mała Encyklopedia Muzyki,  Przewodnik operowy, Wikipedia)




(źródło: Wikimedia)



-----------------------------

Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na zabytkowy budynek znajdujący się po drugiej stronie parku. Jest to eklektyczna willa Kazimierza i Agnieszki Rogozińskich, wybudowana ok. 1890 roku. Niegdyś mieściła się w niej szkoła dla dzieci mieszkańców Mogiły (ob. siedziba to SP nr 37 na os. Stalowym), następnie komisariat MO. Obecnie wpisana do rejestru zabytków willa znajduje się w rękach prywatnych, za prywatne też środki została z wielkim trudem odrestaurowana.   

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.