Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kolejka leśna - OP7263
Dawny most kolejki wąskotorowej
Właściciel: pczek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 668 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-09-2013
Data utworzenia: 27-09-2013
Data opublikowania: 27-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 03-10-2013
157x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 7 obserwatorów
175 odwiedzających
121 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: joju, nonamed
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Podczas pobytu w Bieszczadach bardzo zaciekawił mnie rozdział w przewodniku, poświęcony kolejkom leśnym. Oto jego fragment:

We wschodniej części Bieszczadów również istniała, dziś już zapomniana, kolejka leśna. Jej trasa, o łącznej długości 60,5 km, wiodła z Ustrzyk Górnych przez Bereżki, Pszczeliny, Stuposiany, Muczne, Tarnawę Niżną i Wyżną do Sokolików Górskich (obecnie za granicą), gdzie łączyła się z linią normalnotorową Lwów – Sianki – Użhorod. Główny szlak wybudowano w latach 1900–04, natomiast poszczególne boczne odgałęzienia budowano i demontowano w miarę postępu eksploatacji lasów na określonym terenie. (...) Trasa kolejki była bardzo kręta, o licznych zakolach i spadkach dochodzących do 35 promili, przekraczających niekiedy dozwolony normatyw. Utrudniało to eksploatację – notowano wiele przypadków wypadania z szyn lokomotyw i wagoników, nieraz z ofiarami śmiertelnymi. (...) Zawieszone nad potokami i jarami drewniane mostki wsparte na kamiennych przyczółkach dostarczały wielu wrażeń, ale były bardzo niebezpieczne. Remonty z braku pieniędzy wykonywano od przypadku do przypadku. Pod koniec eksploatacji niektóre mostki były tak nadwerężone, że obsługa łącznie z maszynistą (!) przechodziła przez nie na piechotę, a skład przejeżdżał sam na zwolnionych obrotach. (...) Na skutek spowodowanego wielkim kryzysem spadku opłacalności gospodarki leśnej ostatni właściciel kolejki, W. Herman, rozebrał ją w latach 1933–34 mimo protestów ludności (...)

Więcej: http://www.bieszczady.pl/Kolejka_lesna_Ustrzyki_Gorne_8211_Sokoliki_Gorskie?newsID=69#ixzz2g6L8gOhS


Podczas deszczowego dnia, który skutecznie uniemożliwił naszej ekipie wyjście z Ustrzyk Górnych, postanowiliśmy znaleźć jakieś pozostałości po nieistniejącej już kolejce. Okoliczni mieszkańcy nie potrafili nam pomóc, ale starszy pan, wskazany nam jako najstarszy człowiek w okolicy, potwierdził istnienie fragmentów torów w pobliżu szlaków oraz nasypu niedaleko miejscowości Bereżki. W przewodniku była zamieszczona stara mapa kolejki, która trochę ułatwiła nam poszukiwania. Na tylach kempingu PTTK odkryliśmy wąski mostek, prowadzący do prywatnej posesji, który oparty jest na masywnych i lekko podniszczonych filarach. Konsultacja z mapą wykazała, że ewidentnie są to resztki mostu kolejki. 
Niestety z powodu brzydkiej pogody i małej ilości czasu nie znalazłem innych śladów kolejki, ale zachęcam do szukania. Istnieje również działająca linia, ale kursuje ona w okolicach Cisnej.

O keszu: jest to małe, plastikowe pudełko, ukryte w dość oczywistym dla keszerów miejscu. Do zdobycia skrzynki przyda się ktoś wysoki (conajmniej 1,80m) lub druga osoba do pomocy. Kesza podejmujemy od dołu, ponieważ na most nie wolno wchodzić.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Skrzynka
Widok na kesza