Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ruiny zamku w Bąkowej Górze - OP7134
A jednak dwór obronny
Właściciel: gagu
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 253 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-09-2013
Data utworzenia: 09-09-2013
Data opublikowania: 09-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 09-09-2013
51x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
108 odwiedzających
38 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: palinq
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Powstanie murowanego fortalicjum w Bąkowej Górze koło Przedborza powszechnie zawdzięcza się Zbigniewowi Bąkowi h. Zadora, synowi Zbigniewa Bąka seniora, jednego z najbardziej zaufanych dworzan Władysława Jagiełły. Budowla wzniesiona została w połowie XV wieku na korzeniu starszego, drewnianego założenia. Po śmierci Zbigniewa w roku 1489 obiekt trafił w ręce jego zięciów Jarosława Łaskiego i Andrzeja oraz szwagra Piotra z Bnina, biskupa włocławskiego. Nie wiadomo dziś dokładnie, jak nowi właściciele podzielili się zameczkiem. Wiadomo natomiast, że w XVI stuleciu przeszedł on w posiadanie rodziny Małachowskich, którzy nieznacznie go przebudowali i odnowili - świadczą o tym fragmenty dekoracyjnego tynku oraz skromne zdobienia okien. W przeciągu następnych lat dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli, a na początku XVIII wieku ostatni jego mieszkańcy podjęli decyzję o wyprowadzce. Prawdopodobnie przyczyną opuszczenia dworu były zbyt grube mury i niewielkie otwory okienne, które ograniczały dostęp promieni słonecznych do jego wnętrza, wskutek czego panował tutaj ciągły półmrok. W latach dwudziestych XX wieku będący właścicielem Bąkowej Góry Potoccy starali się odnaleźć zamkowe lochy. Starania te nie przyniosły jednak żadnych efektów, pogorszyły natomiast stan i tak już zrujnowanego obiektu. W latach 80-ych ubiegłego stulecia na terenie fortalicjum przeprowadzono badania archeologiczne połączone z jego odgruzowaniem i odchwaszczaniem. Aktualnie znajduje się ono w rękach prywatnych.
Murowany dwór usytuowano na cyplu wzniesienia, na miejscu drewnianego gródka, wewnątrz dookolnego wału. Zbudowany z piaskowca gmach o wymiarach ok. 32x14 metrów posiadał dwa ryzality, z których wschodni stanowił wjazd do zamku. Budynek był co najmniej dwukondygnacyjny, być może miał trzy kondygnacje. Istnieje też przypuszczenie, że jeden ze wspomnianych ryzalitów był wyższy i pełnił rolę wieży.
Dziś fortalicjum to malownicza ruina z dobrze zakonserwowanymi, wznoszącymi się na wysokość kilku metrów grubymi murami, w wyższych partiach zrekonstruowanymi. Stoi ona na terenie prywatnego miniskansenu, udostępnionego do odpłatnego zwiedzania po uprzednim zgłoszeniu w recepcji.
Źródło: http://www.zamkipolskie.com/bakowa/bakowa.html

 Podjąc skrzynkę można bockiem,  bockiem :), podchodząc od północy przez rozorany obrzar przez łomiki, porośnięty drzewami, z których prawdopodobnie pochodzi budulec obiektu.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
ruiny
widzisz dziurę?
Wpisy do logu: znaleziona 51x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria