Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Tory N.S. - OP7069
Miejsce pamięci Sybiraków
Eigenaar: Ania_89
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 67 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 29-08-2013
Gemaakt op: 30-08-2013
Gepubliceerd op: 30-08-2013
Laatste verandering: 07-04-2019
55x Gevonden
3x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 6 Volgers
48 x Bekeken
40 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL
Pomnik upamiętniający zesłanie Polaków na Sybir. 

W odbiorze społecznym Syberia pozostanie dla Polaków „nieludzką ziemią”, „ziemią przeklętą”, „ziemią milczenia i grozy”, „krainą powolnego konania”, „lodowym piekłem”, przypomina smutne narodowe wydarzenia, pomijane, zatajane i w pełni nieodczytane.
W Rosji zesłania były powszechną karą, ale również środkiem prewencji, co najmniej od początku XVI wieku. Do czasów Piotra I warunki kary zesłania nie były ściśle określone. Piotr I wyodrębnił karę katorgi, która od tej pory była odrębną karą względem zesłania. Obie kary zakładały przymusowe przesiedlenie, jednak katorga wiązała się z przymusową, ciężką fizycznie pracą bez wynagrodzenia i osadzeniem w specjalnych więzieniach dla katorżników, natomiast kara zesłania nie pozbawiała wolności osobistej, nie nakładała obowiązku pracy i umożliwiała pracę w wielu zawodach umysłowych.
W czasach ZSRR Syberia była dalej centrum zesłań, powstał tam m.in. system gułagów. Po agresji ZSRR na Polskę setki tysięcy Polskich mieszkańców Kresów uległo przesiedleniu, niektórzy m.in. na Syberię (inni np. do Kazachstanu).
Bardzo trudno jest dzisiaj określić dokładnie ilu obywateli polskich było deportowanych do Związku Radzieckiego w czasie II Wojny Światowej. Deportacje odbywały się w kilku etapach. Dane są wciąż niepełne i szacunkowe ponieważ brak jest dostępu do archiwów NKWD. Publikowane w różnych opracowaniach dane różnią się czasem dość znacznie. Według źródeł radzieckich w latach 1940-1941 deportowano 1 milion 200 tysięcy ludzi, zaś według źródeł polskich ( m.in. wg Cata Mackiewicza) - 2 miliony.
Od 17 września 1939 do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej zsyłka przeprowadzana była w czterech głównych etapach. Pierwsza masowa deportacja miała miejsce z 9 na 10 lutego 1940, dalsze 13 kwietnia, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku. Pomiędzy tymi głównymi akcjami, trwał nieprzerwanie proces deportowania mniejszych grup ludności. Wielkie deportacje całych rodzin, a głównie kobiet i dzieci poprzedzone były licznymi aresztowaniami mężczyzn - ojców rodzin.
14 czerwca 1941 roku w nocy rozpoczęła się sowiecka akcja przeciwko ludności zajętej Litwy. Tylko w pierwszym tygodniu wywieziono około 30 tys. osób. W latach 1941–1952 Sowieci wywieźli około 132 tys. osób. Deportacje po 1944 roku dotyczyły głównie żołnierzy Armii Krajowej i "wrogów ludu". Liczby tych represjonowanych szacuje się na dziesiątki tysięcy.
Majątek pozostawiony przez rodziny wysiedlone przechodził na własność państwa sowieckiego. Na bocznicach kolejowych oczekiwały na Polaków wagony towarowe. Drzwi były zamykane i otwierane tylko na zewnątrz. Wyposażenie wagonów stanowiły: półki z desek, piecyk żelazny, wiadro na węgiel, dziura w podłodze wagonu służyła za ubikację. W każdym wagonie umieszczano od 40-50 osób. Odjazd pociągu nastąpił dopiero po skompletowaniu całego transportu, co trwało do nawet do kilku dni. Na stacjach zaopatrywano się w węgiel, wrzątek „kipiatok”. Podróż była niezwykle uciążliwa, trwała do kilku tygodni. Z powodu zimna i bardzo złych warunków, dochodziło do licznych zgonów, zwłaszcza dzieci i osób starszych.




Źródło:
http://www.sybiracy-ns.cba.pl
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
pomnik