Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rynek w Tymbarku - OP6F89
Rynek w Tymbarku
Eigenaar: Ten Zielony
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 417 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 20-08-2013
Gemaakt op: 20-08-2013
Gepubliceerd op: 20-08-2013
Laatste verandering: 03-10-2014
23x Gevonden
3x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
36 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Gmina Tymbark znajduje się w południowej części Małopolski  (około 70 km od Krakowa) w powiecie limanowskim.  Położona jest w centrum Beskidu Wyspowego. Otaczają ją trzy góry: od południowego zachodu Łopień 951m n.p.m., od wschodu Paproć 645m n.p.m., a od strony północnej Zęzów 705m n.p.m.

Pierwszy nie kwestionowany, pisemny dokument o miejscowości Tymbark pochodzi z 2 lipca 1353 toku. Jest to wydany przez króla Kazimierza Wielkiego akt, na mocy którego założono (na prawie magdeburskim) miasto o nazwie Jodłowa Góra. O lokalizacji  osady na tym miejscu przesądziły dobre warunki obronne, ponieważ było ono usytuowane na wysokiej skarpie między rzekami Łososiną i Słopnicą, wśród szczytów górskich Zęzowa i Łopienia.

 


Prawdopodobnie większość pierwszych osadników nowo założonego miasta była pochodzenia niemieckiego (pierwszy wójt Kunad był Niemcem). To uzasadnia fakt, iż nazwę miasta zmieniono wkrótce na Tanenberg. Nazwa uległa spolszczeniu i przyjęła ostatecznie w XVI w. brzmienie Tymbark.
Miasto założono głównie w celu zagospodarowania okolicznej puszczy, nie przynoszącej wcześniej prawie żadnych korzyści skarbowi królewskiemu. Miasto służyło także jako stacja noclegowo-popasowa przy drugorzędnym szlaku handlowym z Krakowa przez Dobczyce i Nowy Sącz na Węgry. Aby umożliwić pierwszym osadnikom zagospodarowanie się, król zwolnił ich na dwadzieścia lat od wszelkich świadczeń na rzecz swojego skarbu. Miastu nadano sądownictwo formuły niemieckiej, zgodnie z którym wójtowie odpowiadali bezpośrednio przed królem.

 

Jednym słowem jest to przepiękna miejscowość, z uroczym małym rynkiem który kryje wiele tajemnic i jest przesiąknięty historią całego miasta. Rynek z upływem lat zmieniał się lecz nadal należy do zabytków. Dookoła jego zobaczyć można dwa pomniki (nie będę psuł zabawy i o nich opowiadał)zabytkowy urząd gminy, kościół oraz sporo domków które są również wpisane w rejestr zabytków.

 

 

Sam kesz to pojemnik klipsowy z logbookiem, ołówkiem, trzema certyfikatami i sporą garstką fantów na wymianę - głęboko wsunięty. Prośba o dyskretne podejmowanie skrzynki gdyż grono młodzieży przesiaduje w rynku wieczorami a w ciągu dnia pół Tymbarku przechodzi przez to miejsce, stąd tez atrybut "zalecane szukanie nocą", i jako ostatnią prośbę proszę o dokładne odłożenie kesza na miejsce, zamaskowanie i poinformowanie mnie o uszkodzeniu pojemnika itd i ewentualnym innym miejscu zachomikowania kesza (gdyby w starym miejscu był zbyt widoczny).

 

Udanych łowów

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tutaj szukaj!
Blisko!