Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wikingowie - OP6F6E
W krainie Wikingów
Właściciel: Nati.
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 69 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-09-2013
Data utworzenia: 19-08-2013
Data opublikowania: 22-09-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 15-11-2017
175x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 2 obserwatorów
64 odwiedzających
164 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
68 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abukkawon, Algida, anoriell, Armis, ash83, buniaczek, Ćwir, d.ana88, Darasek, DeepBlue, DeepSea, domino99, Driver, FILIP123, Filoo, gladiator, Gowacz, HaCek, hakuna matata, Harry_Hole, HazelEyes, izeq, jotka, Kacper93, Karol.G, kazio i lila, kojoty, komarokot, kuczol, kurier, leszel, lidson, Lumen, maciejan, makotka, Maleska, Mario&Monia, mieszko, miiol, moku.stg, mstachul, Mycha, night_time, noorbi, Nosferatu (Rowerowytomysl), Olo74_Lilalu, olsta, pati666, Pawel brasia, Peter Wolf , Phoebe, piotrmichal, Plebek, polcia&szymaneq, prjd, Pyra, Qbacki, RochMich, ronja, rubin, Ryjek+, sebaldo, Sokole Oko, Sylwia.S, Taiffun, Tisia, zaboja, Zybcio
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

wikingowie

Zgodnie ze znaczeniem słówka vik –ludzie z zatok”, zaś na podstawie słowa vika – „ludzie morza”.
 Obraz wikingów zakorzeniony w kulturze popularnej nie przekazuje historycznej prawdy. Niech za przykład posłuży, że najprawdopodobniej owi okrutni, świetnie zorganizowani Skandynawowie nigdy nie nosili rogatych hełmów! 
Choć wikingowie zapisali się na kartach historii jako nieprzejednani wojownicy, warto wiedzieć, że dzielność w walce była tylko jedną z cech jakimi się odznaczali. Słynęli także ze szkutnictwa i płatnerstwa, ze smykałki do handlu oraz umiejętności sprawnego zakładania nowych osad na podbitych ziemiach, co w praktyce musiało oznaczać wiedzę w zakresie budownictwa, rolnictwa i zarządzania. Budowane przez wikingów statki- drakkary, osiągały prędkość powyżej 10 węzłów (20 km/h). Sekrety nawigacji, które pomogły tym wytrawnym żeglarzom w ich morskich podbojach do dziś nie są w pełni poznane. Uważa się, że nie znali kompasu. Wg norweskich sag i pieśni wikingowie prowadzili swoje statki z pomocą zagadkowych „kamieni słonecznych”. Jedna z teorii głosi, że były to kryształy dichroiczne – dzięki ich obserwacji można określić położenie słońca z dokładnością do 2,5 stopnia, nawet jeśli znajduje się ono 7 stopni poniżej linii widnokręgu, co ma związek ze zjawiskiem polaryzacji światła.
Okres historii nazywany wikińskim trwał od VIII do XII stulecia. Do terenów opanowanych w tym czasie przez Normanów należała m.in.: Islandia, Grenlandia, obszary na terenie Anglii, Irlandia, część Rusi. Do najważniejszych wikińskich emporiów handlowych należało duńskie Hedeby, szwedzka Birka, a także Wolin i Stara Ładoga. Szacuje się, że w samym Wolinie mieszkało jednocześnie około 2000 przybyszów zza morza. Dlatego też tam, odbywa się jedna z największych imprez historycznych w Europie - Festiwal Słowian i Wikingów. 
                                                                                                                               źródło: Rzeczpospolita: Mitologie świata-Ludy Skandynawskie

 KESZ:
Pod samą skrzynkę rowerem podjechać się nie da, ale od ścieżki jest to raptem kilkanaście metrów.
W woreczku z logbookiem znajdziesz element potrzebny do zdobycia finału, a także dalsze instrukcje co z tym zrobić. NIE ZABIERAMY GO! Spisujemy, przerysowujemy, robimy fotkę, zapamiętujemy, cokolwiek jest dla Ciebie wygodniejsze. Skrypt do rozszyfrowania wszystkich elementów znajdziesz w jednej ze skrzynek, także jeśli teraz nic z tego nie wiesz;)-nie martw się!
 Wystawiony język

Uzyskane dane podstawiamy do wzoru na finał pod literkę G.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.