Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Harańczykowa Góra - OP6F3A
Harańczykowa Góra
Właściciel: pisiorek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 585 m n.p.m.
 Województwo: Polska > małopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-08-2013
Data utworzenia: 18-08-2013
Data opublikowania: 18-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 21-08-2013
20x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
40 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Jest to moja pierwsza skrzynka. Została ukryta przy czerwonym szlaku prowadzącym z Krzeszowa na Leskowiec, w pobliżu szczytu Harańczykowej Góry. Z tych okolic - tzn. Krzeszowa oraz Tarnawy Górnej - wywodzą się moje korzenie, tutaj urodzili się moi rodzice i tutaj spędziłem sporą część swojego dzieciństwa, nawet góra w pobliżu szczytu której ukryłem skrzynkę ma nazwę wywodzącą się od nazwiska mojej rodziny, a więc rodziny Harańczyków. Poprzez założenie tej skrzynki chciałbym upamiętnić  wszystkich moich przodków, którzy żyli i pracowali w tych okolicach przez długie lata. Zawsze wracam w te okolice z wielką przyjemnością.

Dodatkową ciekawostką jest, to że między innymi na zboczach Harańczykowej Góry znajdowały się w dawnych czasach eksploatowane przez okoliczną ludność złoża rudy żelaza, która była przetapiana w Suchej Beskidzkiej. Cytując portal www.interklasa.pl: "O wielkości złóż i skali wydobycia świadczy choćby fakt, iż 50 % przetapianej rudy w suskich kuźniach pochodziła właśnie z tych terenów. Złoża rud darniowych zmuszały do ciągłych poszukiwań. Pokłady eksploatowano za pomocą dziesiątków małych szybików, kopanych zwykle obok siebie. Ich głębokość wynosiła od dwóch do nawet kilkunastu metrów. Przypominały one studnie z pozostawionym na wierzchu kołowrotem do wyciągania napełnionych rudą wiader. Niektóre z szybów kopane były w głąb zbocza góry i w ten sposób powstawały sztolnie. Jak podają źródła w 1867 roku ich łączna długość przekraczała 900 metrów! Pod koniec XIX wieku ze względu na nieopłacalność, wydobycia rud zaniechano, a wiele z tych sztolni zasypano. Do dziś pozostały pamiątki po górnictwie w Targoszowie: liczne doły i dwie sztolnie, których poszukiwanie, a tym bardziej zwiedzanie należy odradzić ".

Zachęcam do odwiedzenia tych okolic, są naprawdę warte tego żeby tu zajrzeć i wsłuchać się w odgłosy natury - można tutaj prawdziwie wypocząć.

Skrzynka ukryta została  kilkaset metrów na północ od właściwego szczytu Harańczykowej Góry, na skraju polany, przez którą przebiega szlak. Cache został zagrzebany w korzeniach dużego drzewa, pod kilkunastocentymetrową warstwą ściółki leśnej i przykryty gałązkami. Przyszły znalazco, odszukaj najpierw na polanie biały słupek graniczny, wyznaczający skraj działu leśnego oznaczony numerem 154. Gdy już go znajdziesz bądź pewny, że jesteś już blisko. Kesz jest ukryty w promieniu kilkunastu metrów od niego, w zagajniku pod dużym drzewem. Należy rozkopać ściółkę - nawet dłońmi - i wydobyć skarb z ziemi.

Na zachętę dla poszukiwaczy, wrzuciłem do skrzyneczki latarkę ledową, piersióweczkę metalową i trochę drobiazgów dla ewentualnych najmłodszych poszukiwaczy skarbów.

W skrzynce oczekuje również na start w swoją podróż geokrecik O'Hara Travel.

Życzę powodzenia w poszukiwaniu skarbu i samych przyjemnych chwil spędzonych w tych pięknych okolicach.

Obrazki/zdjęcia
To w tym zagajniku
To pod tym drzewem