Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Powrót do przeszłości: Płock - Stare Miasto - OP6E96
platyna & Lichy
Eigenaar: Lichy
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 88 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Tijd: 2:30 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 12-08-2013
Gemaakt op: 12-08-2013
Gepubliceerd op: 12-08-2013
Laatste verandering: 16-12-2020
5x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 3 Volgers
57 x Bekeken
5 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: mateusz.z, tadeusz.z
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Accessible for disabled  Bike  Take special equipment  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Płock – miasto na prawach powiatu, leżące na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą. Jest siedzibą ziemskiego powiatu płockiego. W przeszłości było historyczną stolicą Mazowsza oraz stolicą Polski w latach 1079-1138. Aktualnie jest siedzibą rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej od 1075, siedzibą władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej. W mieście znajduje się bazylika katedralna, zamek książęcy, rafineria ropy naftowej obecnie PKN Orlen, powstała w 1964 roku oraz wiele różnych zabytków i atrakcji.

W preambule do Statutu Miasta Płocka użyto nazwy Stołeczne Książęce Miasto Płock. Płock był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
W latach 1975-1998 miasto było stolicą województwa Płockiego.
Według danych GUS
 z 30 czerwca 2012 r. miasto liczyło 124 048 mieszkańców.

W okresie I wojny światowej
 Niemcy zajęli Płock już w lutym 1915 r. Działania wojenne na ogół oszczędziły Płock, ale sama wojna i okupacja zaciążyły nad życiem miasta. W 1916 r. Niemcy dla celów wojskowych zbudowali na Wiśle stały most drewniany. Gdy I wojna światowa zbliżała się ku końcowi, a Piłsudski wrócił do Polski, na fali ogólnego entuzjazmu w listopadzie 1918 roku płocczanie rozbroili wroga. W listopadzie 1918 r. płocczanie rozbroili garnizon niemiecki. 18-19 sierpnia 1920 miała miejsce obrona miasta przed bolszewikami, którzy tu się skierowali po nieudanym ataku na Włocławek. W latach 1918-1939 Płock był już tylko siedzibą władz miejskich i powiatowych. W 1923 r. włączono do miasta lewobrzeżne Radziwie. Płock nazywano wtedy "miastem szkół i emerytów". Oprócz znacznej liczby szkół były czynne: Towarzystwo Naukowe Płockie, Klub Artystyczny Płocczan oraz kilka innych placówek kulturalnych. Wychodziły miejscowe czasopisma. Płock zyskał połączenie kolejowe przez Kutno i przez Sierpc oraz łączący obie linie most stalowy na Wiśle. Wobec niedostatecznej ilości inwestycji i braku większych zakładów przemysłowych w mieście panowała jednak stagnacja gospodarcza i bezrobocie, sięgające 3500 osób. Bezrobotni ci wraz z rodzinami stanowili dużą część ludności miasta, liczącego w 1938 r. – 33,8 tysięcy mieszkańców. Wśród robotników i bezrobotnych duże wpływy miały PPS i KPP. Odbywały się demonstracje, w czasie których dochodziło do starć z policją.

Po wybuchu 
II wojny światowej, 9 września 1939 r. do Płocka wkroczyły oddziały niemieckie. Okupanci przystąpili do wysiedleń, które objęły ludność żydowską i część ludności polskiej. Odbywały się łapanki uliczne, aresztowania i egzekucje. Wywożono ludzi do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe w głąb Niemiec. Pewną liczbę budynków wyburzono, m.in. część dzielnicy żydowskiej. Rozebrano także teatr miejski. Zniszczenia materialne były jednak znacznie mniejsze od ogromnych strat w ludziach. Ofiarą terroru okupantów padła 1/3 ludności Płocka, tj. przeszło 11 tysięcy osób (w tym około 8 tysięcy Żydów płockich). W czasie okupacji miasto nosiło niemiecką nazwę Schröttersburg. Płock został wyzwolony w dniu 21 stycznia 1945 r. przez oddziały radzieckie I Frontu Białoruskiego.

Informacje zaczerpnięte z wikipedii.

Jedna z serii skrzynek „Powrót do przeszłości” zainspirowanych pomysłem OP1314 Whateverów.

Samo zadanie wyda się wszystkim zapewne znane i zrozumiałe, jednak przytoczę zasady obowiązujące do zaliczenia cache :)

 Aby zaliczyć skrzynkę, należy:

- odnaleźć wszystkie 12 obietków na zdjęciach umieszczonych poniżej
- zrobić zdjęcie każdego obiektu [nie liczy się jakość (oczywiście w granicach rozsądku, aby można było jednoznacznie stwierdzić, że zdjęcie zrobione jest w właściwym miejscu), liczy się perspektywa +/- powinna być ta sama]
- na przynajmniej 2-3 zdjęciach mile widziany jest autor, osoba towarzysząca, coś związanego z autorem, może być nawet kartka z loginem, bądź cokolwiek innego, co pozwoli rozróżnić zdjęcia i ocenić ich autentyczność :)
- przesłanie zdjęć na powrotdoprzeszlosciplock@gmail.com
- po zweryfikowaniu zdjęć, w odpowiedzi udostępnię wskazówki na temat ukrycia cache 

Wszystkie obiety ze zdjęć znajdują się w rejonie starego miasta, co może pomóc osobom z poza Płocka w zdobywaniu skrzyneczki. :)

Myślę, że lokalizacja obietków nie powinna stanowić nawet dla przyjezdnych większego problemu... zawsze można wspierać się internetem.

W skrzynce na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty.

Nie zapomnijcie spisać ze skrzynki hasła do logu :)


Zdjęcia nie są moją własnością. Wykorzystuję je jedynie do celów opencachingu i nie czerpię
z nich innych korzyści osobistych.

przy współpracy z piotrekp1

Afbeeldingen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12