Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Stoi na stacji lokomotywa... - OP6E09
Właściciel: HubiTZ
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 32 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 10-08-2013
Data utworzenia: 06-08-2013
Data opublikowania: 06-08-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-09-2016
45x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
10 odwiedzających
33 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Krzyż Wielkopolski leży w północnej części województwa wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Od południa granicę administracyjne miasta wyznacza rzeka Noteć, zaś od północnego zachodu rzeka Drawa. Na północ od Krzyża rozciąga się z kolei Drawieński Park Narodowy. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1936.

Nazwa miasta została dokładnie przetłumaczona z jęz. niemieckiego KreuzKrzyż, gdyż od 1858 r. znajduje się na skrzyżowaniu szlaków kolejowych Poznań – Szczecin oraz Berlin – Bydgoszcz, stąd właśnie pochodzi nazwa miasta a wcześniej osady. Krzyż rozwinął się jako osada kolejowa, w 1991 r. po przemianach gospodarczych w Polsce dodano do nazwy miasta przymiotnik wielkopolski i od tego roku miasto figuruje pod nazwą Krzyż Wielkopolski.

Najważniejszą rolę komunikacyjną dla miasta odgrywa transport kolejowy w związku z czym sercem miasta jest dworzec kolejowy, na którym prócz kilku upadających budynków stacyjnych spotkać można odrestaurowany niedawno eksponat parowozu Ol49.

Ol49 – Parowozy budowane w latach 1951-1954 w Fabryce Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Wyprodukowano łącznie 112 sztuk dla PKP i 4 sztuki na eksport do Korei.

Parowozy tej serii przeznaczone były do obsługi pociągów osobowych i lekkich pociągów pospiesznych. Miały zastąpić przedwojenne parowozy. Ol 49 to najmłodszy wyprodukowany w Polsce parowóz pasażerski – pierwszy wyjechał z fabryki w grudniu 1951. Są wyposażone w duży zapas wody (25 tys. litrów) i węgla (12 ton). Prędkość maksymalna "oelki", to 100 km/h. Jest stosunkowo popularny – do dziś jest wykorzystywany w ruchu lokalnym na linii do Poznania. Do dziś zachowało się 38 sztuk parowozów Ol49, jednak większość to tylko "zimne" eksponaty lub pomniki techniki. Jeszcze w latach 90. stacjonowały m.in. w Żaganiu, Przeworsku, Sierpcu i Jarocinie. Parowóz stojący na stacji w Krzyżu Wielkopolskim został odrestaurowany w 2012 roku.

 

Skrzyneczka - zlokalizowana jest na elementach wspomnianej powyżej lokomotywy. Aby ją zdobyć nie potrzeba się na nią wspinać. Skrzynkę najlepiej podejmować za dnia, wtedy nie wzbudza się podejrzeń - po zmierzchu mogą być utrudnienia bo teren dworca patrolują SOKiści.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ol49
to miejsce tylko po przeciwnej stronie