Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieistniejący Pomnik Legionistów - OP6CE0
Właściciel: RADIOWIEC
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 136 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2013
Data utworzenia: 24-07-2013
Data opublikowania: 26-07-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 25-07-2016
50x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 2 obserwatorów
39 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka ta została ulokowana w miejscu gdzie 7 sierpnia 1927r odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Legionów Polskich. Upamiętniający również, a właściwie przede wszystkim Legionistów internowanych po odmowie złożenia przysięgi na wierność Niemcom, braterstwa broni z wojskami niemieckimi i posłuszeństwa naczelnemu dowództwu, a więzionymi od 12 lipca 1917r w Obozie jenieckim nr 5 oddalonym o około 180m od miejsca ukrycia kesza. W miejscu tym kilka lat temu wybudowany został kościół p.w. Podwyższenia Krzyża świętego.Więcej o obozie w Szczypiornie można przeczytać tutaj.

Budowę pomnika Legionistów rozpoczęto od wykonania fundamentów które zostały poświęcone podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego w czerwcu 1927r. Pozostałą część pomnika wzniesiono z materiałów uzyskanych z rozbiórki obelisku który stał na placu św. Józefa w Kaliszu i upamiętniał zjazdy władców Rosji i Prus jakie odbywały się w Kaliszu w przeszłości. Był to więc symbol lat niewoli i panowania zaborców i siłą rzeczy powszechnie znienawidzony przez mieszkańców miasta.

Pomnik w Szczypiornie poświęcony żołnierzom Legionów Polskich został zniszczony przez okupanta hitlerowskiego w styczniu 1941r. Od tej pory po dzień dzisiejszy na jego miejscu pozostała jedynie bezkształtna bryła betonu która widoczna jest z miejsca ukrycia skrzynki.

Bryłę tą można oglądnąć z bliska w czasie godzin pracy firmy handlującej materiałami budowlanymi bo to na jej ogrodzonym placu ekspozycyjno-handlowym znajduje się ona.

Wygląd pomnika z momentu jego odsłonięcia można zobaczyć na stronie www, lub na zdjęciach zamieszczonych w gablotce jaką ustawiło Polskie Towarzystwo Inżynierii Ekologicznej na poboczu pasa drogowego ul. Wrocławskiej tuż przy ogrodzeniu wspomnianej firmy handlującej materiałami budowlanymi na wysokości zbiornika przeciwpożarowego.

W pobliżu opisanej powyżej gablotki w miejscu określonym przez podane współrzędne została ukryta skrzynka nieco mniejsza od pojemnika filmu 35mm odpowiednio zakamuflowana. Wewnątrz udało się  zmieścić tylko dziennik a wiec trzeba zabrać ołówek.

Koordynaty zostały ustalone urządzeniem z GPS i zapewne zawierają niewielki błąd. Proszę więc znalazców skrzynki o ich potwierdzenie lub korektę. Przekonany jednak jestem, że zamieszczone dodatkowe informacje pomogą odnalezienie kesza.

Przy podejmowaniu skrzynki należy zwrócić uwagę na „oczy” patrzące z posesji zlokalizowanych po przeciwnej stronie ulicy a zwłaszcza salonu meblowego i sklepiku spożywczego .

Życzę powodzenia w poszukaniach !!!

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Miejsce lokalizacji obozu jenieckiego.
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Ciąg ulicy Wrocławskiej w okolicy ukrycia skrzynki
Gablota informacyjna nieistniejącego pomnika
Tylko tyle zostało z pomnika
Gablota i miejsce ukrycia skrzynki