Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Frieda Bombosch - OP69A3
Grób Friedy
Właściciel: kubanczyk
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 150 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-05-2013
Data utworzenia: 05-06-2013
Data opublikowania: 05-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 26-10-2020
67x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
95 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kesz jest położony w gęstym lesie w pobliżu Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach. Koordynaty wskazują na miejsce grobu Friedy Bombosch. Kesz dostępny jest całą dobę. Skrzynka nisko, za dębem, za nagrobkiem.  (aktualizacja 26.10.2020r.)

 

W miejscu gdzie obecnie znajduje się stacja ekologiczna Państwowej Akademii Nauk w latach 20-tych Żyd Becker wybudował pensjonat- uzdrowisko.

Dla wczasowiczów dostępne były domki wypoczynkowe, restauracja, kawiarnia a w ogrodzie małe alpinarium i ogród zoologiczny. Dodatkowym atutem tego miejsca była zapewniona anonimowość dla pragnących odpocząć gości.

Gdy w Niemczech do władzy dochodzi partia NSDAP, Becker jest zmuszony emigrować ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, sprzedaje więc ośrodek Mazurowi Bomboschowi. Do ośrodka nadal przyjeżdżają goście. Zainteresowanie obiektem wzrasta wśród hitlerowców, którzy również odwiedzają Mikołajki.

Syn ostatniego cesarza Niemiec zamówił u Bomboscha przyjęcie dla przyjaciół spod znaku swastyki, odwołał je , ale pieniędzy nie mógł wycofać. Za nie Bombosch wyprawił sobie wesele z jedną, z kelnerek. Pierwszą żonę pochował w pobliżu uzdrowiska zgodnie z panującym zwyczajem chowania zmarłych niedaleko domu (obecnie grób znajduje się za ogrodzeniem placówki naukowej PAN ) i tenże grób właśnie odwiedzacie.

Z owym grobem jak również z żoną Bombosch-a wiąże się mroczna historia . Żona Bomboscha Frieda była podobno uczulona na pewien gatunek kwiatów do tego stopnia iż bezpośrednio zagrażały one jej życiu. Bombosch zakochany w swojej kelnerce podstępem gdy żona spała postawił obok jej łóżka bukiet tychże kwiatów co spowodowało zgon podczas snu i tym samym mógł spokojnie rozpocząć życie z nową towarzyszką życia. Nikt jednak nigdy nie udowodnił mu winy.

Przekaz informacji pochodzi z wiarygodnego źródła , czyli osób , które do dziś mieszkają w placówce jak również także do dziś mają kontakt z potomkami Bombosch-ów.

Prawdopodobnie nawet Adolf Hitler odwiedził placówkę wywiadu. Dzieci, ze szkoły w Mikołajkach, z kwiatami, na dworcu witały wodza. Dla zachowania bezpieczeństwa wystąpiły sobowtóry, tak więc dzieci pięciokrotnie witały Hitlera i nigdy nie dowiedziały się czy pociągiem przyjechał prawdziwy.

W czasie II wojny światowej na terenie dzisiejszej PAN znajdowała się placówka Abwehry o kryptonimie Walli II. Placówka ta od roku 1940 zbierała informacje na temat ZSRR a z momentem przeniesienia kwatery głównej Hitlera do lasu koło Kętrzyna przekazywała je bezpośrednio do Wilczego Szańca.

Prawdopodobnie w ośrodku przesłuchiwano wziętego do niewoli syna Stalina, Jakowa. Badano tu również wielu cennych jeńców pojmanych na froncie wschodnim.

Info: http://www.digart.pl/praca/6828921/i.html#.Ua9oyNhDIdU

 

Obecnie Stacja Hydrobiologiczna w Mikołajkach jest miejscem, które zaprasza badaczy z każdej placówki w kraju i za granicą z projektami badawczymi, które można na niej realizować. Powstało konsorcjum użytkowników Stacji Hydrobiologicznej, w skład którego wszedł Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmiński-Mazurski i Akademia Podlaska oraz Narodowy Uniwersytet w Dniepropietrowsku na Ukrainie. Rośnie liczba projektów realizowanych na stacji. Jest ona także miejscem praktyk dla studentów różnych uczelni. W ciągu kilku ostatnich lat Stacja została w znacznym stopniu wyremontowana, a poprawa warunków pracy i zakwaterowania spowodowała rosnące zainteresowanie naukowców pobytem na Stacji.

Obrazki/zdjęcia
Frieda
budynek 1939