Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół i cmentarz w Białej - OP6976
Owner: pani_ka
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 141 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Time required: 0:10 h    Distance to travel: n/a
Date hidden: 16-07-2013
Date created: 02-06-2013
Date published: 16-07-2013
Last modification: 20-12-2017
83x Found
0x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
74 visitors
65 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Parafia pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Białej została erygowana 8.11.1927 r. dekretem ks bpa Wincentego Tymienieckiego.

Obecny kościół wzniesiony został z dawnej kaplicy fundacji Franciszka Psarskiego, stolnika i sędziego grodzkiego wieluńskiego i dziedzica wsi Brzoza. Budowę świątyni rozpoczęto w 1743 r. Kościół był restaurowany w 1938 r. Wtedy to zburzono dwie boczne przyległe kapliczki, a dobudowano przedsionek.

Kościół jest drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany, nawa na rzucie prostokąta z węższym i niższym prezbiterium zwróconym na północ i zamkniętym wielobocznie. Przy nim od wschodu znajduje się zakrystia, powiększona w 1938 r. Wnętrze jest podzielone słupkami na trzy nawy. W nawie głównej zastosowano sklepienie kolebkowe, w nawach bocznych i pozostałych pomieszczeniach zwykłe stropy. Ściany wewnątrz są zwieńczone szerokim gzymsem.

W miejsce belki tęczowej wstawiono ściankę z przeźroczem i krzyż z połowy XVIII w. Barokowe ołtarze pochodzą z połowy XVII w. W ołtarzu głównym są rzeźby św. Wojciecha i Stanisława. W zwieńczeniu rzeźbiona grupa Chrystusa wręczającego klucze św. Piotrowi, księgę św. Pawłowi oraz obraz Przemienienia Chrystusa z XVIII w. Boczny ołtarz Matki Bożej posiada u góry obraz św. Józefa z Dzieciątkiem (XVII w.), figurkę św. Jerzego zabijającego smoka i obraz Matki Bożej Niepokalanej. Ołtarz poświęcony św. Piotrowi zdobi scena uwolnienia św. Piotra z więzienia (XVII w.). U góry rzeźba Michał Archanioł w walce z szatanem.

Ambona posiada rokokowy baldachim. Z XVII w. pochodzą dwa krucyfiksy i rzeźba Boga Ojca. Fasada kościoła jest zwieńczona dwukondygnacyjnym szczytem z pilastrami o głowicach rzeźbionych w motywy roślinne. Dach gontowy dwuspadowy, nad zakrystią pulpitowy. Otwory okienne i wejściowe o wykrojach podobnych do zwieńczenia fasady.

W czasie okupacji Niemcy zamienili kościół na spichlerz zbożowy i w znacznym stopniu go zdewastowali. Zniszczono paramenta liturgiczne, akta parafialne, zrabowano dzwony. Po wojnie parafia w Białej, licząca obecnie około 2300 osób, nieustannym trudem odnawia kościół.  Za kościołem znajduje się mogiła bohaterów powstania styczniowego 1863 r., przed kościołem zaś jest symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki oraz pomnik ofiar II wojny światowej. Obok znajduje się współczesna kościołowi drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej, kryta namiotowym dachem.

 

O keszu:

Skrzynka poza terenem świątyni. Po zwiedzeniu kościoła udaj się w stronę cmentarza. Kesza szukaj w zagajniku na tyłach cmentarza. Na dębie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
kościół