Nieborów i Arkadia należą do najcenniejszych zabytków Mazowsza. Nieborów jest jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Polsce, Arkadię zaś, zwaną „krainą szczęścia i pokoju”, zalicza się do najwspanialszych polskich parków.
W 1945r., kiedy to rodzina Radziwiłłów deportowana została do ZSRR, Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii objęte zostały opieką dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisława Lorentza, i stworzyły Muzeum w Nieborowie i Arkadii, będące oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego. Umożliwiło to uchronienie pałacu przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem.
Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.
Świątynia Diany została wzniesiona w 1783r. przez Szymona Bogumiła Zuga jako centralna budowla kompozycji parkowej. Jest to budowla o klasycznych proporcjach, ozdobiona od strony zachodniej ażurowym portykiem wspartym na czterech kolumnach jońskich oraz takim samym portykiem półkolistym od strony wschodniej. Pod tympanonem od strony stawu wyryte są słowa Petrarki z sonetu „In morte di Madonna Laura”: DOVE PACE TROVAI D’OGNI MIA GUERRA” (Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce).
We wnętrzu świątyni znajdują się: Westybul, Gabinet Etruski, owalna Sypialnia i reprezentacyjna sala zwana Panteonem, zdobiona stiukowymi kolumnami, dekoracyjnymi gzymsami oraz plafonem wyobrażającym Jutrzenkę, pędzla J.P. Norblina.
Wszystkie kesze związane z projektem AN są na terenie zespołów pałacowo-parkowych w Arkadii i Nieborowie. Wstęp do obu parków jest płatny, bilety w cenie 6zł ulga/10zł normalny! Kesz ukryty nieco na tyłach świątyni, co by kamery nie widziały.