Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Edward Raczyński (WLKP TEJ!) - OP67E7
Wybitny Wielkopolanin
Eigenaar: Ankorn
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 131 meter NAP
 Provincie: Polen > wielkopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-05-2013
Gemaakt op: 17-05-2013
Gepubliceerd op: 31-05-2013
Laatste verandering: 21-11-2014
130x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 0 Volgers
35 x Bekeken
105 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
29 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: alex22, art_noise, Ćwir, DeepBlue, DeepSea, Driver, etna&mars, GFS, kajetann, kawior&jardo, kazio i lila, marass1111, martuś, Max-Ka, misiek, Nati., night_time, pan_ryba, Pipelki, polcia&szymaneq, Pyra, Qbacki, r00t7, RoDaJJ, ronja, rredan, Silent A, SlaMar, tuchlin
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  GeoHotel  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 

Edward Raczyński:

Rodziny Raczyńskich nikomu w Wielkopolsce przedstawiać nie trzeba. Wystarczy spacer po placu Wolności w Poznaniu, aby zobaczyć Bibliotekę Raczyńskich, wraz ze studnią i pomnikiem Hygei. Zwiedzając katedrę poznańską nie sposób przeoczyć „Złotej Kaplicy”, wspólfinansowanej przez Raczyńskiego. W podpoznańskim Rogalinie znajduje się jeden z najpiękniejszych w naszym regionie pałaców, należących oczywiście niegdyś do Raczyńskich. W pobliżu pałacu znajduje się kaplica grobowa Raczyńskich, zbudowana na kształt rzymskiej świątyni. Przy kościele w Zaniemyślu, znajduje się grobowiec hrabiego Edwarda, w na pobliskim jeziorze, zwanym oczywiście Jeziorem Raczyńskim, znajduje się Wyspa Edwarda, na której hrabia popełnił samobójstwo...

Pałac w Rogalinie

Edward Raczyński urodził się 2 czerwca 1786 roku w Poznaniu. Początkowo wraz z bratem Atanazym, pobierał nauki w domu w Rogalinie, a w 1804 roku wstąpił na uniwersytet Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, ale już rok później przeniósł się do Berlina. W 1806 roku wstąpił do armii polskiej i walczył w gwardii honorowej Napoleona. Walczył najpierw przeciwko Prusakom, a następnie w 1809 w wojnie z Austrią. Został odznaczony orderem Virtuti Militari, ale w 1810 roku wystąpił z wojska. W 1813 roku odbył podróż do Szwecji, a następnie do Grecji i Turcji. Wrażenia z tej podróży opisał w Dzienniku podróży do Turcji.

Na początku lat dwudziestych, zajął się działalnością wydawniczą, wydając drukiem pamiętniki, listy, źródła i prace historyczne, traktaty polityczne, przekłady z literatury antycznej. Dzięki tej monumentalnej pracy, został w 1827 roku przyjęty do warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Ogółem wydał własnym nakładem ponad 200 tomów. W 1829 roku ufundował w Poznaniu bibliotekę publiczną (pierwsza na ziemiach polskich), której podstawą stał się rodzinny księgozbiór fundatora.

Prócz tego podarował miastu nowy system wodociągów, a w 1841 roku założył szkołę rolniczą w Jeżewie w powiecie śremskim. Dbając o podniesienie poziomu wykształcenia mieszkańców Wielkiego Księstwa Poznańskiego, stał się jednym z prekursorów pracy organicznej. Jego zasługi dla miasta został nagrodzone tytułem honorowego obywatela miasta w 1834 roku.

Występował często w obronie praw narodowościowym Polaków, łamanych przez władze pruskie. Przykładem tego było wystąpienie w obronie języka polskiego podczas koronacji Fryderyka Wilhelma IV w Królewcu w 1840 roku. Raczyński dał się również poznać jako mecenas sztuki. Oprócz kolekcjonerstwa dzieł sztuki, dokończył budowę pałacu w Rogalinie i zbudował w pobliżu okazałą kaplice grobową. Odnowił też zamek w Będzinie.

Hrabia Edward Raczyński położył niebagatelne zasługi w dziedzinie popularyzacji dziejów Polski, szerzenia kultury, sztuki i edukacji. Należy więc bezspornie do grona najwybitniejszych organiczników swoich czasów

Źródło: Maria Michałowska, Edward Raczyński, w: Wielkopolski Słownik Biograficzny, praca zbiorowa, Poznań 1983.

Skrytka:

Skrzynka to mały pojemnik w większym maskowaniu wkomponowanym w otoczenie na wysokości około 1,5 m. Aby się do niego dostać trzeba lekko odchylić w dół.

Powodzenia!