Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
QUITTAINEN - OP67B2
Właściciel: LadyMoon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 87 m n.p.m.
 Województwo: Polska > warmińsko-mazurskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 17-06-2013
Data utworzenia: 14-05-2013
Data opublikowania: 17-06-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 27-02-2023
36x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 7 obserwatorów
157 odwiedzających
29 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
7 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: aguirre, Charon7, Dudek2, Fotoimpresje, huculP-y, Jerzy4553, Rausz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

"Jest gdzieś daleko takie magiczne dla mnie miejsce....Po raz pierwszy trafiłam tam zupełnie nieświadomie w wieku kilku zaledwie lat. W zasadzie niewiele pamiętam, głównie to, co opowiadali mi potem rodzice. A opowiadali, że zatrzymaliśmy się na chwilę gdzieś za Pasłękiem jadąc autem w stronę Morąga. Robiło się już ciemno a my weszliśmy 'za potrzebą' na jakieś zalesione niewielkie wzniesienie. To był niezwykły stary cmentarz ze złotą (?) bramą i sporymi, niezabezpieczonymi  grobowcami, w które można było łatwo wpaść. Miejsce było niezbyt przyjemne, toteż rodzice szybko mnie i rodzeństwo stamtąd zabrali. Potem, po wielu latach meczyło mnie to miejsce, bo ów cmentarz zrobił na mnie niesamowite wrażenie a rodzice nie pamiętali dokładnej lokalizacji, zbywając mnie textem: "to gdzieś za Pasłękiem było". Cóż, nie pozostało mi nic innego jak samemu zabrać się za szukanie po mapach, aby odnaleźć za wszelką cenę miejsce- które mnie po prostu urzekło. Nie było wówczas netu, więc musiałam przeglądać uważnie wszelkie mapy topo jakie wpadły mi w ręce. Miałam bodajże 19 lat, gdy dokonałam wreszcie odkrycia. Znalazłam !!!!!! To była dopiero połowa sukcesu, druga to się tam dostać. Na odwiedzenie "mojego cmentarza" musiałam czekać jeszcze kilka lat, aż w końcu w 2000 roku po raz pierwszy świadomie i z bijącym z przejęcia sercem stanęłam na wprost zamurowanego wejścia do podziemnej krypty."

 

To tyle z dawnej historii w moim życiu.

 

Cmentarz ewangelicki w Kwitajnach znajduje się północno -zachodnim skraju wsi. Został utworzony w 1704 r. przez rodzinę Barfuss. W jego centralnej części znajduje się niewielkie owalne wzniesienie kryjące podziemną,  ośmioboczną kaplicę-kryptę. Wokół znajdowały się mniejsze krypty i tradycyjne pochówki, przede wszystkim rodziny Barfuss i Dönhoff. Jeszcze kilka lat temu można było tam zobaczyć ozdobne cynowe trumny, które niestety zostały skradzione.
Ostatni pochówek odbył się w 1946 roku.

W zasadzie mogę śmiało rzec, iż ten cmentarz zapoczątkował moją wielką pasję do starych, zapomnianych, opuszczonych nekropolii. To tu z mojej inicjatywy powstał w 2002 roku dokumentalny materiał filmowy o tym miejscu, tu odbyła się moja (jedna z pierwszych cmentarnych) sesja foto, tu -ilekroć przejeżdżam-zawsze zatrzymam się i zerknę w jakiej miejsce jest kondycji. Ze smutkiem zauważyłam w 2009 roku nagrobną płytę żeliwną, która od dawien dawna wisiała na ogrodzeniu grobowca, teraz rozbitą na połowę i leżącą sponiewieraną w krzakach.

Akt wandalizmu czy przygotowanie do wyniesienia na złom??? 

Obecnie cmentarz jest bardzo zarośnięty. W maju 2013 zauważyłam zniknięcie dołów po grobowcach, które naprawdopodobniej zostały zasypane. Niemniej polecam przejście się po tej nekropolii i poszukanie ukrytych wśród zarośli pozostałości po grobach,krzyżach, ogrodzeniach. Najciekawszym obecnie elementem cmentarza jest wspomniana podziemna krypta, do której wejście od dawna było zamurowane. Teraz jest wybity otwór i skute tynki wewnątrz zapewne przez "cmentarne hieny" w poszukiwaniu ukrytych być może kosztowności.

Zapraszam również do odwiedzenia tej przepięknej i malowniczej miejscowości, gdyż znajdują się tam ciekawe atrakcje.

Za pomnikiem, po drugiej stronie stawu, w północno-wschodniej części parku znajdują się ruiny dawnej lodowni.

Więcej o tej niezwykle ciekawej miejscowości  tu.

 

O skrzynce:

Współrzędne zaprowadzą Cię na miejsce - pod cmentarną kryptę.

Skrzyneczki szukaj w skrajnym drzewie, nieco oddalonym od krypty, po jej lewej stronie. 

Patrz spojler.

Bardzo proszę o zamaskowanie, to jest już czwarta wersja tego kesza,

więc nie pozwól by po raz kolejny padła łupem mugoli.

Powodzenia !!!

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Pałac w Kwitajnach wybudowany w latach 1728-1740 przez Karla Friedricha Ludwiga hr. von Barfuss, gruntownie przebudowany w 1847 roku przez Ottona 3 hr. Emila Paula Magnusa Dönhoffa. Wpisany do rejestru zabytków w 1996 r.
Interesujące miejsce --- Ruiny oranżerii powstałej około 1850 r. Pod oranżerią wybudowano schron przeciwlotniczy wychodzący poza obręb murów budynku. Obecnie jest niedostępny, zagruzowany.
Interesujące miejsce --- Kościół wybudowany w latach 1714-1719 na miejscu starego, z wypalanej cegły, z wieżą w kształcie latarni, przykrytą hełmem z dachem gontowym.
Interesujące miejsce --- Za wsią, po prawej stronie, stoi krzyż wpisany w kamienny łuk Jest to pomnik poległych w latach 1914-1918. Został wystawiony przez właściciela dóbr Kwitajny w 1919 r. dla upamiętnienia poległych w I wojnie światowej mieszkańców Kwitajn. Znajduje się w północnej części parku we wspaniałej scenerii drzew nad jarem, przy drodze Pasłęk - Morąg.
Obrazki/zdjęcia
Podziemna kaplica-krypta
Podziemna krypta - odsłona jesienna
Podziemna krypta- odsłona zimowa
Jeden z nagrobków
Widok na cmentarz, 27.02.2023
Tu szukaj