Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zdrój Królewski - OP66B1
Właściciel: martuś
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 96 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 04-05-2013
Data utworzenia: 05-05-2013
Data opublikowania: 05-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 18-03-2015
99x znaleziona
3x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 4 obserwatorów
4 odwiedzających
67 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Mat_Pat
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

[kesz] Nie szukamy kesza bezpośrednio na zdroju!! Nie wiedzieć czemu to miejsce upatrzyły sobie typy spod ciemnej gwiazdy. Sama kryjówka kesza jest jednak bezpieczna.

 

 

[miejsce] Położony jest na terenie Parku im. Romualda Traugutta. Studnia nazywana jest również Zdrojem króla Stanisława Augusta. Źródło znane było już w XV w., a z racji swojego położenia przy Trakcie Zakroczymskim, cieszyło się dużą popularnością, ponieważ korzystali z niego zarówno podróżni, jak i okoliczni mieszkańcy Nowej Warszawy.

W I poł. XVIII w. źródło otrzymało drewnianą obudowę, a w latach 1770-1772 drewniana konstrukcja zastąpiona została murowaną studnią. Fundatorem i zleceniodawcą budowli był król Stanisław A. Poniatowski, a autorem projektu wybitny architekt miejski Jakub Fontana. Studnia była utrzymana w stylu wczesnego klasycyzmu. Jej elewację zdobiło charakterystyczne pasowe boniowanie, a od frontu także para otworów wejściowych zamkniętych spłaszczonym łukiem. Ponad nimi umieszczono pamiątkową tablicę z łacińskim napisem o następującej treści: „STANISLAUS AUGUSTUS PROSPICIENDO PUBLICAE SALUBRITATI HUNC FONTEM RESTAURARI JUSSIT. ANNO MDCCLXXI”. (Stanisław August w trosce z zdrowie publiczne to źródło odnowić polecił w roku 1771). Wykonawcą tablicy był Michał Dollinger - współpracownik J. Fontany.

W latach 1834–1836 przy zdroju prowadzone były prace inżynieryjne pod nadzorem Edwarda Klopmanna, ale nowy wygląd zdój zawdzięczał Henrykowi Marconiemu. Studnia została przebudowana przez H. Marconiego w stylu neogotyckim w wyniku czego otwory wejściowe zostały zamknięte charakterystycznymi ostrołukami, a ściany pokryte czerwoną, glazurowaną cegłą. Całość konstrukcji nakrył namiotowy dach, otoczony ozdobnymi wazami umieszczonymi na jego narożach. Oryginalną tablicę z łacińską inskrypcją umieszczono wewnątrz budowli, a jej nową kopię z tym samym napisem wmurowano na frontonie od strony południowej.

Kolejny gruntowny remont Królewskiego Zdroju został przeprowadzony dopiero w latach 1931–1933. Jego autorami byli: Stanisław Płoski i Andrzej Węgrzecki, którzy postanowili dodać nowe elementy, których nigdy wcześniej tutaj nie było: naroża ozdobiło pasowe boniowanie, dach zaś został zwieńczony krenelażową attyką.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
napis
Wpisy do logu: znaleziona 99x nieznaleziona 3x komentarz 5x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria