Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
SAGAN BEFEHL - PARK ŻIŻKI - OP6639
Owner: hydroxideoxi
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 332 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 01-05-2013
Date created: 01-05-2013
Date published: 01-05-2013
Last modification: 12-07-2015
60x Found
1x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
3 visitors
45 x rated
Rated as: Excellent
19 x recommended
This cache is recommended by: BAKŁAŻANY, bechem, Kao, kasia.rkt, kgawor, LABER TEAM, Maxus, MIQRO, MojeKarkonosze, Naznaczony, ochkarol, Przystajnia, rakuu, robkier, smoq, snieeegu, stabilo92, Tataminiakus, turbosokol
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Comment from OC Team

Data: 29-07-2014 07:53:00, dodane przez chinczykSkrzynka uszkodzona, proszę dokonać napraw.
Pozdrawiam
chinczyk/COG

Description PL
Front tu jeszcze nie dotarł, działania zbrojne toczyły sięstosunkowo daleko. Nie znaczy to jednak, iż w górach nie działosię nic istotnego. Prowadzono tu produkcję wielu rodzajów broni,działały wywiady kilku państw, przebywali robotnicy przymusowi,znajdowały się tu obozy koncentracyjne i jenieckie. Szczególnie ztych ostatnich podejmowano ucieczki.Jedna z takich ucieczek, podjętych w nieodległym Żaganiu, przywiodłaczęść jej uczestników w Sudety, gdzie dla większości z nichnastąpił tragiczny koniec. Ucieczka ta nazwana została po latach,,Wielką,,.W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. grupa jeńców wojennych, oficerówbrytyjskiego lotnictwa kilku narodowości, uciekła z obozu jenieckiego wŻaganiu - Stallag Luft 3.Był to obóz przeznaczony dla oficerów angielskich i amerykańskich,zestrzelonych w czasie lotów nad terytorium Niemiec. Znajdowali się wnim też lotnicy innych narodowości, służący we flotach lotniczychAliantów.Sam obóz założono w 1942 roku starannie dobierając teren orazbudując go w taki sposób, aby ucieczka z niego, zwłaszcza za pomocąpodkopu, była niemożliwa. Pomimo to jeńcy rozpoczęli drążeniejednocześnie aż trzech tuneli, a których jeden, długości 111 m,udało się wyprowadzić poza obozowe ogrodzenia.Miało nim uciec 200 żołnierzy, ale ostatecznie na wolność wydostałosię 76 osób, wśród nich sześciu Polaków.Uciekinierzy, szukając dróg do wolności ,,rozproszyli się,, niemal na całym terytorium Niemiec. Część z tych dróg prowadziła wSudety......Wydostając się na wolność z ciemnego tunelu alianccy lotnicy nieprzeczuwali, że większość z nich nie przeżyje kilku najbliższychdni. Wściekłość na tak zuchwałą ucieczkę, jaka ogarnęłanajwyższych dostojników hitlerowskich Niemiec była tak wielka, iż wydali oni zbrodniczy ,,rozkaz żagański,, - Sagan Befehl.Hitler osobiście zażądał w nim, aby zabito 50 schwytanychuciekinierów. Ten bezprecedensowy zbrodniczy rozkaz wypełniono zwielką dokładnością i z całą bezwzględnością.Warunki ucieczki, pomimo długotrwałych przygotowań, były niezwykleciężkie. Panowała jeszcze zima, a podróż pociągiem nie zawsze byłamożliwa. Dlatego też wielu przekradało się lasami. Nie zawszeposiadali dokładne mapy, ich ubrania nie chroniły dostatecznie przedprzenikliwym zimnem, zwłaszcza gdy trzeba było nocować w lesie, aracje żywnościowe były mocno ograniczone. Tymczasem Niemcy doschwytania uciekinierów zaangażowali cały państwowy aparatadministracyjny, policyjny i wojskowy. Takżeludność cywilna zaangażowana została do poszukiwania zbiegów. Ichschwytanie wydawało się więc kwestią godzin. Jednak tej potężnej nagonce zajęło to kilka dni.Tymczasem jednak uciekinierzy cieszyli się z chwilowo odzyskanej wolności.

 

 

 

                                          Park Żiżki

25 marca 1944r. -

Godzina 3:15 - byli jeńcy obozu Stallag Luft 3 zatrzymują się w okolicach Jeleniej Góry na terenie dzisiejszego parku Żiżki. Początkowo, była to dwunastoosobowa grupa pod przywództwem Jerzego Mondscheina, lecz nakaz hitlera uniemożliwił im ucieczkę w tak licznej grupie. Pozostała czteroosobowa grupa w celu uniknięcia rozpoznania przez wojska niemieckie, zdecydowała spalić wszystkie ślady i dokumenty obecności w obozie jenieckim. 

 

 Czteroosobowa grupa uciekinierów  rozpala ognisko i spala w nim wszystkie prawdziwe dokumenty i zdjęcia najbliższych. Zostały  im tylko fałszywe dokumenty, wydrukowane w obozie. Byli jeńcy zakopują pozostałe ślady po ognisku.

Godzina 3:30 - Pełni motywacji, wyruszają w kierunku czechosłowacji...

 

Z tyłu logbooka znajdują się informacje potrzebne do odnalezienia finału !!!

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 60x Not found 1x Note 0x All entries Show deletions