Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Głaz Ludojada - OP644A
Przystań
Właściciel: Norbert&Asia
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 1 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 14-04-2013
Data utworzenia: 13-04-2013
Data opublikowania: 14-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 01-07-2020
28x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 6 obserwatorów
38 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adiki, Agata*, Dezerter, drachim, DriadaK, dulus-y, FelixP, Fochsztapler, Geogosia, got100, jjjtstdpl, kaczix, Orionez&Oskar, Pipelki, QFerki squad, Szczecinskie_Paszteciki, Wolfszpaki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pod brzozami na trawniku niedaleko masztu flagowego Jacht Klubu AZS w Szczecinie leży głaz a na nim wykuty napis "Pamięci Ludomira Mączki...". Z tego miejsca w 1973 roku Ludek Mączka (Ludojad) wyruszył w swój 11-letni rejs do okoła świata. Był niezwykłym człowiekiem z nieprzeciętnym życiorysem. Przy okazji warto odwiedzić ten najstarszy w Szczecinie klub żeglarski i nacieszyć wzrok niepowtażalną atmosferą tego miejsca. Co roku pod koniec czerwca odbywa się tutaj "Koncert nad wodą" szczecińskich filharmoników z udziałem zaproszonych artystów. Warto również zajrzeć do Tawerny z tarasem widokowym.

O Ludku tak napisał Antoni J. Pisz, w artykule „Sposób na życie” (miesięcznik „Morze”, rocznik 1989)„     
Piszą o nim: pobił rekord długotrwałości rejsu, jako pierwszy Polak opłynął Australię (zresztą prawie dwa razy) i jeszcze coś tam, czego przed nim albo po nim nikt nie zrobił. Śmieszne są dla mnie te wszystkie rekordy okrążania globusa w tę i tamtą stronę, pod włos i z włosem. Nikt wszakże jakoś nie dostrzegł czegoś znacznie ważniejszego: otóż Ludek bije wszystkich na głowę w jednej, moim zdaniem najciekawszej dyscyplinie życia - w znajomości świata i ludzi. Bo kto z żyjących Polaków odwiedził wszystkie – z wyjątkiem Antarktydy – kontynenty świata, niektóre kilkakrotnie, i tak jak Ludek nigdzie się nie nudził? Kto jak on, przemierzał konno stepy Mongolii, pracował jako pomocnik spawacza w Australii i jako geolog w Zambii, wygrzewał się na Wielkiej Rafie Koralowej i marzł na mule w Patagonii, przeżeglował cieśninę Magellana i pod Narwikiem rzucał biało-czerwony wieniec, nosił skrzynki z bananami w Auckland i grabił ścieżki jako pracownik zieleni miejskiej na Tasmanii, oberwał kokosem na Polinezji i pił wino w peruwiańskiej osadzie górniczej? Już tylko to wystarczyłoby na jeden nieźle nafaszerowany egzotyką życiorys, ale na tym nie koniec: oglądał z małej awionetki wodospady w Wenezueli, wchodził na lodowce Andów z alpinistami, hałaśliwy steel-band nie dawał mu zasnąć na Karaibach, o mało co nie wysztrandował na holenderskich piaskach, robił zakupy w Durbanie, aż wreszcie dotarł pod żaglami do ujścia rzeki Mackenzie. Można tak ciągnąć godzinami...



Jako, że to przystań zadanie będzie "nawigacyjne". Potrzebny załączony plan, zdjęcia, linijka, ołówek oraz GPS z prezentacją współrzędnych pozycji. Mapkę ze zdjęciami można również pobrać z pojemnika przy głazie-(rurka w glebie).


Kesz ukryty w punkcie "S" z dala od głazu. Aby zlokalizować ten punkt odszukaj obiekty widoczne na zdjęciach, nanieś ich położenie na załączonym planie oznaczając literką ze zdjęcia. Dla punktów "A" i "K" zapisz pozycję z GPS.
Od współrzędnej N pkt "A" odejmij 00° 00.010'
Do współrzędnej E pkt "K" dodaj 00° 00.002'

Nowe współrzędne wskażą położenie obiektu na którym szukaj ostatniej wskazówki gdzie jest keszyk (punkt"S")-niezbędne jest wcześniejsze zlokalizowanie na mapce czterech obiektów K, J, Z, A.
Konspiracja nie jest obowiązkowa, teren bezpieczny. Na wypadek pytań ze strony bosmana wystarczy powiedzieć "kesz" i po usłyszeniu "aaaaa...rozumiem" można dalej bobrować.

Nie trzeba kopać, łamać, wspinać się. Maskowanie przyrodą.

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
A
K
J
Z
mapka
Obiekt z kluczem do mapki
Głaz Ludojada